Türkiye'de afet lojistiği ve yönetimi: Olası bir İstanbul depremi için lojistik üs seçimi üzerine örnek bir uygulama
Disaster logistics and management in Turkey: A case study on the selection of a logistic base for a potential Istanbul earthquake
  1. Tez No: 909610
  2. Yazar: İRFAN ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, Business Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında öncelikle Türkiye'de uygulanan afet lojistiği ve afet yönetiminin ilke ve prensipleri hakkında bilgiler verilmiş ardından olası bir İstanbul depremi sonrasında kurulacak olan lojistik üslerin yer seçimi ile ilgili olarak gerekli özellikler tespit edilmiştir. Son olarak ise bu üslerin yer seçimi ile ilgili bir uygulama yapılarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Geçmişten günümüze coğrafyamızda birçok deprem yaşanması nedeniyle ülkemiz bir deprem ülkesi olarak adlandırılmaktadır. Afetlerle mücadele kapsamında mevzuatsal olarak birtakım çalışmalar yapılmış olsa da bunları uygulama aşamasında çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasının, Türkiye'de uygulanan afet lojistiği ve afet yönetiminin olumlu ve olumsuz yanlarını ortaya koyma açısından fayda sağlayabileceği ve olası bir İstanbul depremi sonrasında kurulacak alternatif lojistik üslerin yer seçimi problemine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın teorik kısmında Türkiye'deki afet lojistiği ve afet yönetimi hakkında genel bilgiler verilmiş olup afet lojistiği ve yönetiminde uygulanması gereken temel prensipler incelenmiş ve İstanbul'un mevcut deprem risk değerlendirilmesi yapılmıştır. Uygulama kısmında ise olası bir İstanbul depremi sonrası, İstanbul'a yardımda bulunacak 11 adet 1.Grup Destek İl ve 7 adet 2.Grup Destek İl arasından, Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (BAHS) yöntemi kullanılarak lojistik üs seçimi problemi çözülmüştür. BAHS yöntemi ile önce afet depo yeri seçimine etki eden somut kriterler belirlenmiş daha sonra bu kriterlerin tümü beraber değerlendirilmeye dâhil edilerek alternatifler arasından tutarlı bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, first of all, information about the principles of disaster logistics and disaster management applied in Turkey is provided, and then the necessary features for the location selection of logistic hubs to be established after a possible Istanbul earthquake are determined. Finally, various suggestions are made by implementing a location selection for these hubs. Due to the numerous earthquakes experienced in our geography from past to present, our country is referred to as an earthquake-prone country. Although some legislative efforts have been made in the fight against disasters, various problems are encountered during the implementation phase. It is believed that this thesis study can provide insights into the positive and negative aspects of disaster logistics and disaster management applied in Turkey and contribute to the location selection problem of alternative logistic hubs to be established after a possible Istanbul earthquake. In the theoretical part of this study, general information about disaster logistics and disaster management in Turkey is given, the basic principles that should be applied in disaster logistics and management are examined, and the current earthquake risk assessment of Istanbul is conducted. In the application part, the logistics hub selection problem is solved using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) method among the 11 Group 1 support provinces and 7 Group 2 support provinces that will assist Istanbul after a possible earthquake. With the FAHP method, first, the concrete criteria affecting the selection of disaster warehouse locations are determined, and then all these criteria are considered together to achieve a consistent result among the alternatives.