Hipertansif popülasyonda endotel aktivasyonu ve stres endeksi (EASIX) puanı: dipper ve non-dipper gruplar arasındaki farklar
The endothelial activation and stress index (EASIX) score in the hypertensive population: differences between dipper and non-dipper groups
- Tez No: 909617
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM BARÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu tez, hipertansiyon (HT) tanısı olan hastaların Endothelial Activation and Stress Index (EASIX) puanı ile 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı monitörizasyonu (24s-AKBM) sonuçları arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefler. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini 01.01.2023–01.12.2023 tarihleri arasında Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran ve 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı monitörizasyonu (24s-AKBM) istenen HT tanılı hastalar oluşturmaktadır. EASIX puanı [laktat dehidrogenaz (LDH), U/L] × [kreatinin (KRE), mg/dL] / [platelet (PLT), x109/L] formülü ile hesaplanmıştır. EASIX değişkeni istatistiksel analizlerde Log2 (EASIX) dönüşümü ile kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya HT tanısı olan, 18 ile 70 yaş arasında 192 hasta dahil edilmiş olup bunların %40'ı (n=77) erkektir. EASIX puanı medyan 0,53 (0,31) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this thesis is to investigate the relationship between endothelial activation and stress index (EASIX) score and 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (24h-ABPM) results of patients with hypertension (HT). Material and Methods: The study was designed retrospectively. The study population consisted of patients diagnosed with HT who applied to the cardiology outpatient clinic between January 1, 2023, and December 1, 2023. They were asked to undergo 24h-ABPM. The EASIX score was calculated using the formula [lactate dehydrogenase (LDH), U/L] × [creatinine (CRE), mg/dL] / [platelet (PLT), x109/L]. The EASIX variable was used in statistical analyses with Log2 (EASIX) transformation. Results: The study included 192 patients between the ages of 18 and 70 years with a diagnosis of HT, with 40% (n=77) of the patients being male. The median EASIX score was 0.53 (0.31).