Determınatıon of heavy metal and trace element levels ın congestıve heart faılure cases presentıng to the emergency department
Determination of heavy metal and trace element levelsin congestive heart failure cases presenting to theemergency department
- Tez No: 909618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇALTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş: Konjestif kalp yetmezliği (KKY), yapısal ve/veya işlevsel bir kardiyak anormallikten kaynaklanan ve sonucunda kalp debisinde azalmaya ve/veya istirahat halinde veya stres sırasında kalp içi basınçların yükselmesine neden olan klinik bir sendromdur. Ağır metaller gibi çevresel risk faktörleri ve eser element eksiklikleri KKY gelişmesine veya ilerlemesine neden olabilir. Ağır metal ve eser elementlerin düzeyleri KKY olgularında yeterince değerlendirilememiştir. Bu çalışmanın amacı, KKY hastalarında ağır metal ve eser element düzeylerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma New York Kalp Derneği (NYHA) sınıflamasına göre 38 sınıf 1-2 KKY, 38 sınıf 3-4 KKY hastası ve 36 kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Ağır ve toksik metaller arasından Nikel (Ni), Kadmiyum (Cd), Arsenik (As), Cıva (Hg), Kurşun (Pb), Alüminyum (Al), eser elementler arasından Krom (Cr), Çinko (Zn), Kobalt (Co), Demir (Fe), Molibden (Mo), Kalsiyum (Ca), Manganez (Mn), Bakır (Cu), Selenyum (Se) ve Magnezyum (Mg) düzeyleri incelenmiştir. KKY ve kontrol grupları arasında ağır metal ve eser element düzeyleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: NYHA sınıf 1-2 hastalarının ortalama yaşı 69.76±1.45, NYHA sınıf 3-4 hastalarının 72.92±1.43 ve kontrol grubunun ise 69.17±1.45 idi. Kadın/erkek oranı NYHA sınıf 1- 2 grubunda 1.1/1, NYHA sınıf 3-4 grubunda 1.2/1 ve kontrol grubunda 1.1/1 idi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Congestive heart failure (CHF) is a clinical syndrome that results from a structural and/or functional cardiac abnormality, which in turn leads to a reduction in cardiac output and/or elevated intracardiac pressures at rest or during stress. Environmental risk factors such as heavy metals and trace element deficiencies may lead to the development or progression of CHF. Levels of heavy metals and trace elements could not be adequately evaluated in CHF cases. The aim of this study was to evaluate heavy metal and trace element levels in CHF patients. Material and Methods: The study was conducted with 38 class 1-2 CHF patients, 38 class 3-4 CHF patients and 36 control groups according to the New York Heart Association (NYHA) classification. Among heavy and toxic metals, Nickel (Ni), Cadmium (Cd), Arsenic (As), Mercury (Hg), Lead (Pb), Aluminium (Al), among trace elements Chromium (Cr), Zinc (Zn), Cobalt (Co), Iron (Fe), Molybdenum (Mo), Calcium (Ca), Manganese (Mn), Copper (Cu), Selenium (Se) and Magnesium (Mg) levels were studied. Heavy metal and trace element levels were compared between CHF and control groups. Results: The mean age was 69.76±1.45 years in NYHA class 1- 2, 72.92±1.43 years in NYHA class 3-4 patients, and 69.17±1.45 years in the control group. The female/male ratio was 1.1 in the NYHA class 1- 2 group, 1.2 in the NYHA class 3-4 group and 1.1 in the control group (p>0.05).