Üriner enfeksiyon tanılı kedilerde idrar kültürleri ve antibiyogramların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of urine culturesand antibiograms in cats diagnosed with urinary infection
- Tez No: 909621
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÖZDEMİR, PROF. DR. MUSTAFA NECATİ MUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Antibiyotikler, patojen mikroorganizmaları öldürmek veya çoğalmasını engellemek amacıyla kullanılan maddelerdir. İdrar yolu enfeksiyonu kedilerde görülen yaygın enfeksiyonlardan biridir. Bu tür enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde veya başarısız tedavinin sonucunda hayati sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada, Akay Veteriner Kliniğine getirilen idrar yolu enfeksiyonlu 50 kedinin idrar kültürlerinde üreyen bakteriyel etkenler belirlendi. Buna göre, hangi grupta hangi bakteriyel etkenin sıklıkla ürediği tespit edilip; bu etkenlerin hangi antibiyotiklere duyarlı ve dirençli olduğu tespit edildi. Çalışma sonucu, antibiyogram çalışması yapılan vakalarda, en çok üreyen bakteriler Staphlococus spp. ve Enterococcus spp. en az üreyenler ise Enterobacter spp. Klebsiella ve Proteus türlerinin olduğu, bakterilerin en fazla duyarlı olduğu antibiyotikler amikacin, linezolid, vancomycin, teicoplanin ve meropenem, en fazla direnç gösterdiği antibiyotikler ise ampisilin, amoxicilin klavunat, penisilin, enrofloxacin, cefoxitin ve rifampin olduğu tespit edilmiştir. Üriner sistem enfeksiyonu olan kedilerde antibiyotik kullanılmadan önce antibiyogram testi yapılmalı ve etkenin dirençli ve duyarlı olduğu antibiyotikler belirlenmeli ve bu doğrultuda tedavi uygulanmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonların etkili ve başarılı bir tedavi için, idrar kültüründe antibiyogram yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics are substances used to kill pathogenic microorganisms or prevent their proliferation. Urinary tract infection is one of the common infections seen in cats. When such infections are left untreated or as a result of unsuccessful treatment, life-threatening consequences may occur. Today, unconscious and excessive use of antibiotics increases the antibiotic resistance of bacteria. This situation reduces the chance of success in treatment. In this study, bacterial agents were determined in the urine cultures of 50 cats with urinary tract infections brought to Akay Veterinary Clinic. Accordingly, it is determined which bacterial agent grows frequently in which group; It was determined which antibiotics these factors were sensitive and resistant to. As a result of the study, in cases where antibiogram study was performed, the most abundant bacteria were Staphlococus spp. The least prolific ones are Enterobacter spp. and Enterococcus spp. It was determined that the antibiotics to which the bacteria were most sensitive were amikacin, linezolid, vancomycin, teicoplanin and meropenem, and the antibiotics to which they were most resistant were ampicillin, amoxicillin clavunate, penicillin, enrofloxacin, cefoxitin and rifampin. Before using antibiotics in cats with urinary tract infections, antibiogram test should be performed and antibiotics to which the causative agent is resistant and sensitive should be determined and treatment should be applied accordingly. For an effective and successful treatment of urinary tract infections, an antibiogram in urine culture is recommended.