Şeker bazlı yeni kumarin Schiff bazı ligantlarının ve metal komplekslerinin sentezleri, karakterizasyonları ve biyolojik etkinliklerinin belirlenmesi
Synthesis, characterization and determination of biological activities of new sugar based coumarin Schiff base ligands and metal complexes
  1. Tez No: 909622
  2. Yazar: EBRU SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE YEŞİM SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde D-Arabinoz, D-Galaktoz ve D-Glukoz şekerlerinden yeni kumarin schiff bazı ligantları ve metal kompleksleri sentezlenmiş, karakterizasyonları ve biyolojik etkinlikleri belirlenmiştir. Başlangıç şekerleri (D-Arabinoz, D-Galaktoz ve D-Glukoz) asetik anhidrit ve sodyum asetat ile reaksiyona sokularak D-Arabinozun tetra asetil türevi, D-Galaktoz ve D-Glukozun penta asetil türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen türevler DCM içinde çözülerek ve TEA kullanılarak 8-asetil-7-hidroksi-4-metil kumarin bileşiğinin şeker türevlerine bağlanması sağlanmıştır. Elde edilen şeker bazlı kumarin bileşiklerinin etilendiamin ile reaksiyonu sonucu schiff bazı ligantları sentezlenmiştir. Son aşamada sentezlenen ligantlar bakır (II) asetatın etanol içerisinde reaksiyonuyla bu ligantların metal kompleksleri elde edilmiştir. Tüm bileşikler her reaksiyon öncesi kolon kromatografisiyle saflandırılmıştır. Saf olarak elde edilen bileşikler 1H ve 13C NMR, FT-IR, kütle analizi ve erime noktası tayini yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin biyolojik etkinlikleri antimikrobiyal aktivite testleri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new coumarin Schiff base ligands and their metal complexes were synthesized from D-Arabinose, D-Galactose, and D-Glucose sugars, and their characterizations and biological activities were determined. The starting sugars (D-Arabinose, D-Galactose, and D-Glucose) were reacted with acetic anhydride and sodium acetate to synthesize the tetra-acetyl derivative of D-Arabinose, and the penta-acetyl derivatives of D-Galactose and D-Glucose. The synthesized derivatives were dissolved in DCM and reacted with TEA to attach the 8-acetyl-7-hydroxy-4-methylcoumarin compound to the sugar derivatives. Schiff base ligands were synthesized by reacting the sugar-based coumarin compounds with ethylenediamine. In the final stage, metal complexes of these ligands were obtained by reacting them with copper (II) acetate in ethanol. All compounds were purified by column chromatography before each reaction. The pure compounds were characterized by 1H and 13C NMR, FT-IR, mass analysis, and melting point determination methods. The biological activities of the synthesized compounds were determined by antimicrobial activity tests.