Bankaların gelişen teknolojiye uyum sağlamasında banka personellerinin önemi: Türk bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
The importance of bank personnel in banks' adaptation to developing technology: An application on the Turkish banking sector
- Tez No: 909623
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Türk bankacılık sektörünün teknolojik gelişmelere karşı uyum süreçlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte, bankacılık sektörünün bu değişimlere uyum sağlama mecburiyeti ortaya çıkmıştır. Çalışmada,“Yapılandırılmış Derinlemesine Mülakat Tekniği”kullanılarak, banka çalışanlarının davranışları üzerinden, bankaların bu uyum sürecinde ilerleyen teknolojiyi yakalama çabaları ve çalışanların bu değişime nasıl adapte olduklarını ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında, devlet bankaları, özel bankalar ve katılım bankalarındaki uzmanlarla yapılan mülakatlar aracılığıyla, teknolojik uyum süreçleri hakkında kapsamlı bir bilgi toplanmıştır. Toplamda 10 uzman bankacıyla gerçekleştirilen bu mülakatlarda, 16 soru sorularak, katılımcıların görüşleri alınmış ve bu veriler karşılaştırmalı bir tabloyla analiz edilmiştir. Bu tablo, bankacılık sektöründeki benzerlikler ve farklılıklar üzerine ışık tutmakta ve her bir banka türünün kendine özgü adaptasyon süreçlerini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, Türk bankacılık sektörünün teknolojik gelişmelere uyum sürecinde karşılaştığı zorlukları ve bu süreçte çalışanların rolünü ortaya koymakta, sektörün gelecekteki gelişim ve adaptasyon stratejilerine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the adaptation processes of the Turkish banking sector to technological developments. With the rapid advancement of technology, the banking sector has become obliged to adapt to these changes. In the study, the“In-Depth Interview Technique”was used to reveal the efforts of banks to catch up with the advancing technology in this adaptation process and how employees adapt to this change through the behaviors of bank employees. Within the scope of the research, comprehensive information on technological adaptation processes was collected through interviews with experts in state banks, private banks and participation banks. In these interviews conducted with a total of 10 expert bankers, 16 questions were asked and the opinions of the participants were obtained and this data was analyzed with a comparative table. This table sheds light on the similarities and differences in the banking sector and reveals the adaptation processes specific to each type of bank. As a result, this study reveals the difficulties encountered by the Turkish banking sector in the process of adapting to technological developments and the role of employees in this process, and aims to shed light on the future development and adaptation strategies of the sector.