Resim sanatında bellek etkileşimi aktarımı
In painting art the memory interaction transfer
- Tez No: 909624
- Danışmanlar: PROF. ZELİHA AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Geçmişten günümüze sanatçılar bellek paylaşımı ile farklı malzemelerden, materyallerden ve yöntemlerden ortaya çıkardıkları eserleriyle dönemsel bir etki alanı oluşturmuşlardır. Bu tezde sanatçıların geçmiş etkileşimleri doğrultusunda yapıtları incelenerek çalışmalarına ve bellek aktarımı üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu nedenle bellek aktarımı olarak adlandırdığım inceleme alanı sanatsal çalışmalarla, insan hafızasındaki anıların, hatıraların canlandırılması üzerine yeni bilgilerin sanat alanında nasıl bir yaratıcı bellek etkileşimi oluşturduğunu göstermeye çalışmaktır. İnsan hafızası her şeyi kaydetmesine rağmen çabuk unutmaktadır, geçmişte olduğu gibi günümüzde de bilgilerin kalıcı olması bakımından sanatçıların eserleri üzerinden bilgi aktarımları yapılmaktadır. Resim sanatında bellek etkileşimi ile geçmişte yaşanmışlığın hikayelerini, öğretilerini, bilgilerini çeşitli semboller, resimler, sözlü ve yazılı, anlatılar ile yeniden hatırlatmasıyla geleceğe miras bırakılmaktadırlar. Bu araştırmada bellek aktarımının, sosyal alandan, kültürel, sanatsal ve gündelik yaşamın içeriğindeki etkileşimlerine değinilerek, geçmişteki deneyimlere, tecrübelere bağlı, anımsama, unutma, hatırlama, anı, hatıra gibi kavramlarla birlikte açıklanmaya çalışılmıştır. Resim sanatı bağlamında; hikâye, öykü, mit, masal gibi çeşitli sözlü-yazılı, görsel aktarımların kültürel çerçevedeki etkileşimleriyle sanatçıların yapıtları üzerinden değerlendirilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise resimde bellek aktarımı üzerine örnek çalışmalar olarak araştırmacının resim çalışmalarından açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, artists have created a periodic sphere of influence with their works created from different materials and methods with memory sharing. In this thesis, the works of the artists are examined in line with their past interactions and focus on their work and memory transfer. For this reason, the field of study that I call the memory interaction transfer is to try to show how new information on the revival of memories in human memory creates a creative memory interaction in the field of art. Although human memory records everything, it forgets quickly, and today, as in the past, information is transferred through the works of the artists in order to make the information permanent. In the art of painting, they are bequeathed to the future by reminding the stories, teachings and knowledge of the past with various symbols, pictures, oral and written narratives with the interaction of memory. In this study, the interactions of memory transfer from the social sphere to the content of cultural, artistic and daily life were mentioned, and it was tried to be explained together with concepts such as remembering, forgetting, memory, depending on past experiences and experiences. In the context of the art of painting; It has been tried to evaluate various oral-written and visual transmissions such as stories, stories, myths, fairy tales through the works of the artists with their interactions within the cultural framework. In the last part, explanations from the researcher's painting studies are given as cases studies on memory transfer in painting.