Üstün yetenekli çocuğa sahip olan ve olmayan annelerin nesne ilişkilerinin, narsisizm özelliklerine ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of object relations of mothers with and without gifted children on their narcissism traits and anxiety levels
  1. Tez No: 909657
  2. Yazar: MERVE SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üstün yetenekli çocuk sahibi olan ve olmayan annelerin nesne ilişkilerinin, narsisizm özellikleri ve kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmanın örneklemi, Sultangazi ilçesindeki Sultangazi Belediyesi Bilim Merkezi ve Kâşif Çocuk projelerinde eğitim gören üstün yetenekli ve üstün yetenekli olmayan öğrencilerin annelerinden oluşmaktadır. Araştırmaya toplamda 324 anne katılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Bell Nesne İlişkileri Ölçeği, 5 Faktör Narsisizm Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, SPSS 25.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiş ve verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Bu bağlamda, verilerin analizinde parametrik testler olan bağımsız örneklem t-testi, hiyerarşik regresyon analizi ve Pearson korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre, üstün yetenekli çocuğa sahip olan ve olmayan annelerin nesne ilişkileri ölçek puanları ile narsisizm ve kaygı ölçek puanları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Üstün yetenekli çocuğa sahip olmayan annelerin egosantrizm puanlarının, üstün yetenekli çocuğa sahip annelere göre anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların eğitim düzeylerine göre liderlik-otorite alt boyutunda anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir; üstün yetenekli çocuğa sahip annelerin liderlik-otorite alt puanları, sahip olmayan annelere kıyasla daha yüksektir. Diğer alt boyutlar arasında ise anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmanın analiz sonuçlarına göre, üstün yetenekli çocuğa sahip annelerin anksiyete puanlarının nesne ilişkileri puanları tarafından yordadığı görülmüştür. Özellikle, nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme boyutlarında güvensiz bağlanma ve gerçekliğin bozulması puanları, anksiyete düzeylerini pozitif yönlü ve anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca, nesne ilişkilerinin güvensiz bağlanma alt ölçeği ile narsisizmin alt boyutlarından kırılgan narsisizm puanlarının üstün yetenekli çocuğa sahip annelerin kaygı düzeylerini pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği bulunmuştur. Ancak, üstün yetenekli çocuğa sahip olan ve olmayan annelerin kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Çalışmanın sonuçları, hem üstün yetenekli çocuğa sahip anneler hem de olmayan anneler arasında nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme ölçeğinin güvensiz bağlanma alt boyutu ile narsisizmin hayranlık ihtiyacı alt boyutu arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular, literatür ışığında kavramsal ve kuramsal çerçevede tartışılmış, araştırmanın sınırlılıklarına ve gelecek çalışmalara faydalı olabilmesi için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of object relations on narcissism traits and anxiety level of mothers with and without gifted children. The sample of the study consists of mothers of gifted and non-gifted students receiving education in Sultangazi Municipality Science Center and Explorer Child projects in Sultangazi district. A total of 324 mothers participated in the study. Personal Information Form, Bell Object Relations Scale, 5 Factor Narcissism Scale and Beck Anxiety Scale were used in data collection. Data were analyzed using SPSS 25.0 package program and it has been shown that the data demonstrate normal distribution. In this context, parametric tests such as independent sample t-test, hierarchical regression analysis and Pearson correlation analysis methods were used in data analysis. According to the study findings, a positive and significant relationship was found between object relations scale scores and narcissism and anxiety scale scores of mothers with and without gifted children. It has been demonstrated that the egocentrism scores of mothers who do not have a gifted child were significantly higher than those of mothers who have gifted children. Moreover, a significant difference has been observed in the leadership-authority sub-dimension according to the participants' level of education; the leadership-authority sub-scores of mothers with gifted children were higher than those of mothers who did not have a gifted children. No significant difference was found between the other sub-dimensions. According to the analysis results of the study, it has been seen that the anxiety scores of mothers with gifted children were predicted by the object relations scores. In particular, in the object relations and reality evaluation dimensions, insecure attachment and distortion of reality scores positively and significantly affacted the anxiety levels. In addition, it has been found that the insecure attachment sub-scale of object relations and the vulnerable narcissism scores from the sub-dimensions of narcissism positively and significantly affected the anxiety levels of mothers with gifted children. However, no significant different has been found between anxiety level of mothers with and without gifted children. The results of the study revealed that there is a significant and positive relationship between insecure attachment sub-dimension of the object relations and reality evaluation scale and the need for admiration sub-dimension of narcissism among both mothers with and without gifted children. The findings were obtained from the study are discussed in a conceptual and theoretical framework in the light of the literature, and the limitations of the study and suggestions for its usefulness for future studies are included