Okul öncesi öğretmenlerinin iş yeri arkadaşlığı ile okul kültürü algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Giresun ili örneği)
Examining the relationship between preschool teachers' workplace friendship and school culture perceptions: A case study of Giresun province
  1. Tez No: 909661
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRU ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin iş yeri arkadaşlığı ile okul kültürü algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılı Giresun ilinde bulunan kamu okullarındaki bağımsız anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bünyesinde görev yapan 284 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemli ve korelasyonel (ilişkisel) tarama modeli uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, İş Yeri Arkadaşlık Ölçeği ve Örgüt Kültürü Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilen SPSS 26 ve AMOS Graphic ile sonuçlandırılmıştır. Verilerin hesaplanmasında aritmetik ortalama (x), standart sapma (S), frekans (f), yüzde (% ), Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayısı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Pearson korelasyon katsayısı ve etkiler incelenirken regresyon analizi kullanılmıştır. Dağılımın normal olduğu görüldüğünden parametrik dağılımda ölçek alt boyutlarının diğer değişkenlerle ilişkisinde iki değişkenli veriler için bağımsız grup t-testi, ikiden fazla değişkenli veriler için de Anova analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul öncesi öğretmenlerinin iş yeri arkadaşlığı ve okul kültürü algıları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin iş yeri arkadaşlık ve okul kültürü düzeyleri“yüksek”olarak bulunmuştur. Öğretmenlerin iş yeri arkadaşlık algıları cinsiyet, medeni durum, okul türü, eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık oluşturmazken, kıdem ve çalışma süresine göre anlamlı bir farklılık görülmüştür. Bu farklılık incelendiğinde 16 yıl ve üstü kıdeme sahip olan katılımcıların iş yeri arkadaşlık ve arkadaşlık fırsat algısının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin okul kültürü algıları ise; cinsiyet, medeni durum, okul türü, eğitim durumu, kıdem ve çalışma yılına göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin iş yeri arkadaşlığı ve okul kültürü algıları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu, iş yeri arkadaşlığının okul kültürünün anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between preschool teachers' workplace friendship and their perceptions of school culture. The sample of the study consists of 284 preschool teachers working in independent kindergartens, primary schools, secondary schools, and high schools within public schools in Giresun province during the 2022-2023 academic year. The research employed a quantitative research method and a correlational (relational) survey model. Data were collected using the Personal Information Form, the Workplace Friendship Scale, and the Organizational Culture Scale. The collected data were analyzed using SPSS 26 and AMOS Graphic. The calculations included arithmetic mean (x), standard deviation (S), frequency (f), percentage (% ), Cronbach's Alpha reliability coefficient, and confirmatory factor analyses. Pearson correlation coefficient and regression analysis were used to examine effects. Since the distribution was found to be normal, parametric distribution methods were applied. For bivariate data, independent samples t-test was used, and for multivariate data, Anova analysis was conducted. The results of the research indicate a positive and significant relationship between preschool teachers' workplace friendship and their perception of school culture. The analyses revealed that the levels of workplace friendship and school culture among preschool teachers were both found to be 'high.' Teachers' perceptions of workplace friendship did not show significant differences based on gender, marital status, school type, or educational level; however, significant differences were observed based on seniority and length of service. Specifically, participants with 16 years or more of seniority had higher levels of workplace friendship and perceived more opportunities for friendship. In contrast, teachers' perceptions of school culture did not show significant differences based on gender, marital status, school type, educational level, seniority, or length of service. Additionally, a medium-level positive significant relationship was found between preschool teachers' workplace friendship and their perception of school culture, with workplace friendship being a significant predictor of school culture.