Coğrafafi işaretli malkara eski kaşar peynirinin olgunlaştırma süresinin Trakya Bölgesine ait kınalı Yapıncak şarabıyla uyumunun duysal analizle tespiti
The effect of cheese maturation time on wine
- Tez No: 909667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Şarap, peynir uyumu yüzyıllar boyunca denenmiş olup her peynir için farklı şarap ya da her şarap için farklı peynir eşleştirmeleri gerçekleştirilmektedir. Bunun için peynirin duyusal özellikleri, peynirin olgunlaşma süresi, şarabın rekoltesi, şarabın üzüm cinsi gibi pek çok farklı faktör ele alınmaktadır. Bu çalışmada Tekirdağ'ın ilçesi olan Malkara'ya özgü ve tescillenmiş olan Malkara eski kaşar peynirinin olgunlaşma sürelerine göre yine aynı bölgeye ait olan Tekirdağ'ın ilçesi Şarköy'ün mahallesi olan Mürefte'ye kadar uzanan üzüm bağlarında yetişen bölgeye has Yapıncak cinsi üzümden elde edilen şarap uyumu ele alınmıştır. Peynirin olgunlaşma seviyesinin şarabın parametrelerini nasıl etkilediği belirlediğini amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 25 panelist üzerinde duyusal analiz gerçekleştirilmiş olup duyusal test sonuçları SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Duyusal testte lezzet ve genel değerlendirme boyutları güvenilirlik ve iç tutarlılık ölçümlemesi için Cronbach's alpha katsayısı kullanılmıştır. Toplam puan, lezzet ve genel değerlendirme boyutları puanlarının bekletilme sürelerine göre karşılaştırmasında puan ortalamalarının normal dağılıma uygun olduğu anlaşıldığından, One Way ANOVA (Tek Yönlü Varyans analizi) testi uygulanmıştır. Yapılan bulgulara göre genel olarak şaraplar için peynirlerin bekletilme sürelerine göre farklılık bulunan boyutlarda farklılığın kaynağı çoklu karşılaştırma testlerinden Duncan ve LSD testi ile incelenmiştir. Alt boyut ortalama puanları ve total puanlar bekletilme sürelerine göre 3 turun ortalamaları alınarak radar grafikle görselleştirilme sağlanmıştır. Bu tez çalışmasında kınalı yapıncak şarabının coğrafi işaretli Malkara kaşar peynirinler arasından olgunlaşma süresi en uzun olan (9 ay) eşleştirilmesi yapılan duyusal analiz sonucunda şarabın parametreleri en iyi şekilde ortaya çıkaran olgunlaşma süresinin 9 ay olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wine and cheese harmony has been tried for centuries and different wines for each cheese, or different cheese pairings are made for each wine. For this aim, many different factors such as the sensory properties of cheese, the ripening time of the cheese, the yield of the wine, and the grape type of the wine are discussed. In this study; according to the maturation time of Malkara aged cheddar cheese that is unique and registered in Malkara, the district of Tekirdağ; the compatibility of wine obtained from Yapıncak grapes that also belongs to the same region and grows in vineyards extending to Mürefte, which is the neighborhood of Şarköy, Tekirdağ's district, has been discussed. The main aim of this study is to determine the affect of the level of maturation of the cheese on the parameters of the wine. For this purpose, sensory analysis was performed on 25 panelists, and the results of the sensory tests were analyzed with the SPSS 25.0 program. In the sensory test, Cronbach's alpha coefficient was used to measure taste and overall evaluation dimensions, reliability and internal consistency. One Way ANOVA (One Way Analysis of Variance) test was applied since it was understood that the mean scores were in accordance with the normal distribution in the comparison of the scores of the total score, taste and general evaluation dimensions according to the holding times. According to the findings, the source of the difference in the sizes in which there are differences according to the waiting times of the cheeses for wines was examined by Duncan and LSD test, which is one of the multiple comparison tests. The mean scores of the sub-dimensions and the total scores were visualized with radar graphics by taking the averages of the 3 tours according to the holding times.