Güzel Sanatlar liselerinde eğitim alan öğrencilerin Geleneksel Türk Müziği derslerine yönelik tutumlarının incelenmesi 'İzmir ili örneği'
Investigation of the attitudes of Fine Arts high school students towards Traditional Turkish Music lessons 'the case of Izmir province'
  1. Tez No: 909668
  2. Yazar: MAKBULE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUCAHİT YALÇIN ÖZTÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geleneksel Türk müziği, Türk kültürünü yansıttığı, dili dini ve yaşayışı aynı olan Türk toplumunu bir arada tutmayı başaran etkili bir müzik dalıdır. İzmir Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin geleneksel Türk müziği derslerine yönelik tutumlarının tespit edilmesini sağlayacak bu araştırma gençlere, geleneksel Türk müziği derslerine yönelik tutumlarının yanı sıra, geleneksel Türk müziğinin kültürel miras özelliği ve Türk kültürü açısından değerli olduğunun önemini sunmaktadır. Bu araştırma İzmir ilindeki güzel sanatlar lisesi öğrencilerine yöneliktir ve araştırma evrenini de bu öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi İzmir'in farklı ilçelerinden seçilmiş Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi Güzel Sanatlar Ortaöğretim kurumlarında okuyan 236 Lise Öğrencisini kapsamaktadır. Araştırmanın sonucunda güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin geleneksel Türk müziği derslerine yönelik tutumları hakkındaki fikirlerinin normallik esasına uygun olduğu, tutumlar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, bireysel çalgı grupları açısından geleneksel Türk müziği enstrümanlarından en çok geleneksel Türk Sanat Müziğin` de Kanun ve geleneksel Türk Halk Müziğin' de Bağlama enstrümanlarının kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish music is an effective branch of music that reflects Turkish culture and manages to keep the Turkish society, whose language, religion and life are the same, together.This research, which will enable the attitudes of Izmir Fine Arts High School students towards traditional Turkish music lessons, presents the importance of traditional Turkish music as a cultural heritage feature and its value in terms of Turkish culture, as well as their attitudes towards traditional Turkish music lessons This research is aimed at fine arts high school students in Izmir and these students constitute the research universe. The sample of the study includes 236 High School Students studying in official Fine Arts Secondary Education institutions affiliated to the Ministry of National Education, selected from different districts of Izmir. As a result of the research, it was determined that the opinions of Fine Arts High School Students about their attitudes towards traditional Turkish music lessons were in line with the principle of normality, there was no significant difference between the attitudes, and in terms of individual instrument groups, the most used traditional Turkish music instruments were Kanun in GTSM and Baglama instruments in GTHM.