EFFECTS OF THE LOADING DIRECTION AND CONTACT GEOMETRY ON THE HIGH STRAIN RATE BEHAVIOR OF WOVEN GRAPHITE/EPOXY COMPOSITES
Dokuma Grafit/Epoksi Kompozitlerin Yüksek Gerinim Hızı Davranışı Üzerine Yükleme Yönü ve Temas Geometrisinin Etkileri
  1. Tez No: 909692
  2. Yazar: FATİH TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYLVANUS N. WOSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Pittsburgh
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yüksek gerinimli basma darbe testleri, dokuma grafit/epoksi kompozitler üzerinde, 67 J, 113 J, 163 J ve 263 J darbe enerjilerinde düzlem içi ve düzlem dışı yükleme altında Split Hopkinson Basınç Çubuğu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hipoteze uygun olarak, sonuçlar daha kalın numunelerin daha yüksek elastik modülüs ve daha düşük gerinim hızı deformasyonu sergilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, düzlem içi yüklü numuneler için enerji absorbe edebilme karakteristiği üzerinde anlamlı bir kalınlık etkisi gözlemlenmemiştir. Buna karşılık, düzlem dışı yüklü numuneler için enerji absorbe edebilme kabiliyeti kalınlık arttıkça artış göstermiştir. Sonuçlar ayrıca, enerji absorbe miktarı, elastik modülüs, nihai mukavemet ve gerinim hızının, uygulanan enerji arttıkça hipotezle tutarlı bir şekilde arttığını göstermektedir. Düzlem içi yükleme durumunda, numune hasarı için harcanabilir enerjinin çoğu, belirgin bir başlangıç hasarı olmaksızın sisteme geri dönmektedir. Buna karşılık, düzlem dışı yükleme durumunda enerjinin bir kısmı deformasyon sürecinde tüketilmektedir. Daha küçük temas alanı, daha büyük bir deformasyona neden olarak, daha düşük bir elastic modülüs ve mukavemet, enerji salınımından kaynaklanan daha yüksek enerji soğurma ve daha yüksek gerinim hızı ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
High strain compressive impact testing was carried out using Split Hopkinson Pressure Bar for woven graphite/epoxy composites transversely and diametrically loaded at the impact energies of 67 J, 113 J, 163 J, and 263 J. As it is hypothesized, the results show that thicker specimens exhibit better elastic modulus and lower strain rate deformation. However, no thickness effect was observed on the energy absorption history for transversely loaded specimens even though energy absorption increases with increasing thickness for diametrically loaded specimens. The results show that energy absorption, elastic modulus, ultimate strength, and the strain rate increase with increasing applied energy as it is hypothesized. Most of the expendable energy for specimen damage returns to the system in the transverse loading case, with no visible incipient damage, while some portion of the energy absorption is consumed in the deformation process for the diametrical loading case. Smaller contact area gives larger deformation to the transversely loaded specimens resulting in lower elastic modulus, lower ultimate strength, higher energy absorption because of the energy release, and higher strain rate for the same thickness and impact energy.