Etkileşimli çocuk dergilerinde grafik tasarım sorunları ve bir uygulama örneği
Graphic design problems in interactive children's magazines and an application example
  1. Tez No: 909691
  2. Yazar: ESRA BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADER SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnsanlar tarih boyunca çeşitli araçlar, şekiller ve semboller aracılığıyla birbirleri ile iletişim kurmuştur. Yazının gelişmesi bu iletişimi sözlü ve sembolik ifadelere oranla daha kalıcı hale getirmiştir. Matbaanın icadı ise iletişimin geniş kitlelere daha kolay ulaşmasına yol açmış, teknolojik alt yapıya ışık tutmuştur. Teknolojik gelişmeler; gazete, kitap, dergi gibi basılı yayınların yaygınlaşmasını kolaylaştırmış ve basım tekniklerinin gelişmesine sebep olmuştur. Geleneksel yollarla basılıp yayımlanan gazete ve dergiler, toplumun bilgilenmesi ve haber alması amacıyla geçmişten günümüze dek tercih edilen süreli yayınlardır. Ancak teknolojinin gelişmesi ile dijital yayınlar basılı yayınlara göre daha çok tercih edilir olmuştur. Bu yayınlar, ekonomi ve zaman açısından okurlara kolaylık sağlamaktadır. Basılı yayınlarda olduğu gibi, dijital süreli yayınlarda da hedef kitle; türe, yaşa, cinsiyete göre çeşitlilik göstermektedir. Her geçen gün yeni teknolojiler ile karşılaşılan yayıncılık dünyasında, dijital çocuk dergileri ile birlikte etkileşimli çocuk dergileri de önemli bir yere sahiptir. Tezin amacı, etkileşimli çocuk dergilerindeki grafik tasarım sorunlarını ortaya koymak ve bir uygulama çalışması ile öneriler getirmektir. Araştırmada literatür tarama yöntemi kullanılarak konuya ışık tutabilecek kitap, dergi, makale, tez vb. gibi kaynaklar taranmış, elektronik ortamdaki güncel metin ve görsellere ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular bağlamında gerekli ölçütler oluşturularak, etkileşimli çocuk dergilerinin tipografisi, görsel ögeleri, sayfa ve mizanpaj tasarımı, etkileşim yapısı incelenerek, grafik tasarım sorunları belirlenmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir. Bu araştırmanın evreni, Türkiye'de ve dünyadaki 2020-2024 yılları arasında yayınlanan etkileşimli çocuk dergileri; örneklemi ise, Türkiye'de ve dünyadaki 2020-2024 yılları arasında yayınlanan Young Explorer, Ranger Rick, Kumbara ve Mavi Fidan dergisi olmak üzere 7-15 yaş çocuklarına yönelik yayımlanan etkileşimli çocuk dergileridir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have communicated with each other through various tools, shapes and symbols. The development of writing has made this communication more permanent than verbal and symbolic expressions. The invention of printing led to communication reaching large masses more easily and shed light on the technological infrastructure. Technological developments facilitated the spread of printed publications such as newspapers, books and magazines and led to the development of printing techniques. Newspapers and magazines, which are printed and published in traditional ways, have been preferred periodicals from the past to the present for the purpose of informing the society and receiving news. However, with the development of technology, digital publications have become more preferred than printed publications. These publications provide convenience to readers in terms of economy and time. As in printed publications, the target audience of digital periodicals varies according to genre, age and gender. In the publishing world, where new technologies are encountered every day, interactive children's magazines have an important place along with digital children's magazines. The aim of the thesis is to reveal the graphic design problems in interactive children's magazines and to bring suggestions with an application study. In the research, the literature review method was used to search for books, journals, articles, theses, etc. that could shed light on the subject, and current texts and visuals in electronic media were accessed. By creating the necessary criteria in the context of the findings obtained, the typography, visual elements, page and layout design, and interaction structure of interactive children's magazines were examined, graphic design problems were identified and solutions were proposed. The population of this research is the interactive children's magazines published between 2020-2024 in Turkey and in the world; the sample is the interactive children's magazines published between 2020-2024 in Turkey and in the world, including Young Explorer, Ranger Rick, Kumbara and Mavi Fidan magazines for children aged 7-15.