Doğrudan yabancı yatırımlar, Ar-Ge ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
The Relationship of foreign direct investments, R&D and economic growth: The Case of Turkey
- Tez No: 909705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM DİNDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) ile araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri ekonomik büyümeye etki eden temel faktörler arasında sayılmaktadır. Literatürde hem DYY hem de Ar-Ge üzerine yapılmış birçok çalışma mevcuttur. Büyüme ilişkisini inceleyen bu çalışmalarda net bir fikir birliği sağlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı DYY'ler, Ar-Ge ve ekonomik büyüme ilişkisini 1996-2022 döneminde Türkiye özelinde VAR analiz yöntemi ile araştırmaktır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre ekonomik büyüme ve DYY girişleri, ekonomik büyüme ve Ar-Ge harcamaları arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Yani nedensellik sınaması bulgularına göre; Türkiye'de DYY girişleri ve Ar-Ge harcamaları ekonomik büyümenin nedeni olduğu gibi, ekonomik büyüme de hem DYY girişlerinin hem de Ar-Ge faaliyetlerinin nedenidir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments (FDI) and research and development (R&D) activities are considered among the main factors affecting economic growth. There are many studies in the literature on both FDI and R&D. A clear consensus has not been reached in these studies examining the growth relationship. The aim of this study is to investigate the relationship between FDI, R&D and economic growth in Turkey for the period 1996-2022 using the VAR analysis method. According to the findings obtained from the study, there is a two-way relationship between the variables of economic growth, and FDI inflows; economic growth, and R&D expenditures. In other words, according to the causality test findings; in Turkey, FDI inflows and R&D expenditures cause economic growth, while economic growth is the cause of both FDI inflows and R&D activities.