Doğum sonu hastane ziyaretçilerinin annelerin anksiyete ve emzirme yeterliliği üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 909721
  2. Yazar: ASLIHAN ALPOĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, doğum sonu hastane ziyaretçilerinin annelerin anksiyete ve emzirme yeterliliği üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. İstanbul'da Avrupa yakasında özel bir hastanede Şubat-Nisan 2023 tarihleri arasında doğum yapan 129 anne ile gerçekleştirildi. Araştırmacı tarafından, araştırmaya alınma ve dışlanma kriterlerine uygun yeni doğum yapan ve taburcu olacak olan annelerden gönüllü onam formu imzalatılarak sorgulama formları dolduruldu.“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği”ve“Emzirme Yeterlilik Ölçeği”annelere uygulanarak veriler toplandı. Annelerin, Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği'ne göre doğum sonunda orta düzeyde anksiyetelerinin olduğu ve Emzirme Yeterlilik Ölçeği'ne göre de emzirme yeterliliklerinin iyi olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to investigate the effect of postnatal hospital visitors on mothers' anxiety and breastfeeding competence. It was conducted with 129 mothers who gave birth in a private hospital on the European side of Istanbul between February and April 2023. The researcher asked the mothers who had just given birth and who would be discharged from the hospital to sign a voluntary consent form and completed the questionnaire forms.“Descriptive Information Form”,“Postpartum Specific Anxiety Scale”and“Breastfeeding Competence Scale”were applied to the mothers and data were collected. According to the Postpartum Specific Anxiety Scale, the mothers had moderate anxiety at the end of labour and according to the Breastfeeding Competence Scale, they had good breastfeeding competence.