Cumhuriyet Gazetesi'ne göre İkinci Dünya Savaşı'nda Amerika Birleşik Devletleri
The United States of America in the Second World War according to the Cumhuriyet Newspaper
- Tez No: 909720
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmada, 1939-1945 yılları arasında gerçekleşen İkinci Dünya Savaşı'nın Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yansımaları incelenmiştir. Kronolojik olarak, savaşın başladığı ilk gün olan 1 Eylül 1939'dan başlatılmış ve atom bombasının atıldıktan sonra Japonya'nın kayıtsız şartsız teslim olmasına kadar getirilmiştir. Birçok farklı Türk gazetesi üzerinden İkinci Dünya Savaşı'na ait çalışmalar bulunurken, literatürde; Cumhuriyet Gazetesi özelinde İkinci Dünya Savaşı'nda Amerika Birleşik Devletleri'ni temel alan bir tez yapılmamıştır. Bu eksiklik giderilmeye çalışılmış ve Amerika'nın faaliyetleri Cumhuriyet yazarlarının yorumuyla Türk kamuoyunu nasıl bilgilendirdiği değerlendirilmiştir. Cumhuriyet Gazetesi, Selçuk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi arşivinden, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivinden, Zabıt Ceridelerinden, Resmî Gazeteden ve telif eserlerden yararlanılmıştır. Cumhuriyet'te birçok farklı görüşten yazar; olayları değerlendirirken, yıllara ve savaştaki güç dengelerine göre makalelerinde değişim göstermiştir. Özellikle bu durum Cumhuriyet'in haberlerine de yansımıştır. Örneğin, savaşın sonralarında Amerika'nın mutlak hâkim olmasıyla ve Türkiye ile ilişkilerini geliştirmesiyle Amerika'ya olan teveccüh çok fazla artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflections of the Second World War, which took place between 1939 and 1945 in Cumhuriyet Newspaper, are analyzed. Chronologically, the study starts from 1 September 1939, the first day of the war, to the unconditional surrender of Japan after the dropping of the atomic bomb. While there are many studies on the Second World War in many Turkish newspapers, no one has researched the United States of America specifically in Cumhuriyet Newspaper. This deficiency has been tried to be overcome and it has been evaluated how the activities of America informed the Turkish public opinion through the comments of Cumhuriyet writers. In our study, Cumhuriyet Newspaper, Selçuk University and Istanbul University archives, Prime Ministry Republican Archive, National Assembly Minutes, Official Gazette and copyrighted works were utilized. While evaluating the events, writers from many different views in Cumhuriyet changed their articles according to the years and the balance of power in the war. This was especially reflected in Cumhuriyet's news articles. For example, in the aftermath of the war, with America's absolute dominance and the improvement of its relations with Turkey, the favoritism towards America increased significantly.