Pediatrik ortopedi hastalarının ebeveynlerinin kaygı ve uyku düzeylerinin değerle
Evaluation of anxiety and sleep levels of pediatric orthopedic patients
- Tez No: 909723
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞCAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, ortopedik cerrahi girişim uygulanan 0-18 yaş grubundaki çocukların ebeveynlerin kaygı ve uyku düzeylerini değerlendirilmek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Giresun'da T.C. Sağlık Bakanlığı Giresun Üniversitesi Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 15 Ağustos 2023-19 Aralık 2023 tarihleri arasında, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne ortopedik cerrahi girişim nedeniyle gelen çocukların ebeveynleri, örneklemi ise:araştırmaya katılmayı kabul eden (75) ebeveynler oluşturdu.Verilerin toplanmasında;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Durumluluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği”ve“Richard Champbal Uyku Ölçeği”kullanıldı.İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was a descriptive and correlational study to evaluate the anxiety and sleep levels of parents of children aged 0-18 years who underwent orthopedic surgery. The population of the study consisted of the parents of children who came to the Orthopedics and Traumatology Clinic of Giresun University Giresun Training and Research Hospital between August 15, 2023 and December 19, 2023 for orthopedic surgery, and the sample consisted of (75) parents who agreed to participate in the study.“Descriptive Information Form”,“State and Trait Anxiety Scale”and“Richard Champbal Sleep Scale”were used for data collection. IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) was used.