Fen Bilgisi öğretmen adaylarının permakültür tutumlarının incelenmesi
Examination of permaculture attitudes of science teacher candidates
- Tez No: 909724
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Permakültür, sürdürülebilir kalkınmaya büyük katkı sağlayacak ve ülkemizde hak ettiği değeri henüz görememiş bir kavram olup insan yerleşimlerinin sürdürülebilir bir şekilde düzenlenmesini amaçlayan tasarım odaklı bir sistemi ifade etmektedir. Toplumumuzda permakültüre karşı farkındalık oluşturmada özellikle fen bilimleri öğretmenlerinin önemli bir rolü olduğu düşünülerek bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının permakültüre karşı tutumlarının çeşitli demografik değişkenlerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının permakültür tutumlarının incelenmesi amacıyla veri toplama aracı olarak Özçalık ve Yörübulut (2022) tarafından geliştirilmiş olan 40 sorudan oluşan 5'li Likert tipindeki Permakültür Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 2023-2024 eğitim öğretim yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 164 öğretmen adayına uygulanmıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının permakültür tutumlarının çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı fark gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla uygulanan ölçekten elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Cinsiyet ve konut tipi değişkenlerinin analizinde bağımsız örneklemler t-testi; sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü, anne ve baba eğitim durumu, anne ve baba mesleği, ailenin aylık geliri ve büyüdüğü yerleşim yeri değişkenlerinin analizinde One-Way ANOVA kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, fen bilgisi öğretmen adaylarının permakültür tutumları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuş ve bu farklılık kadın öğretmen adayları lehine olmuştur. Aynı zamanda fen bilgisi öğretmen adaylarının permakültür tutumları ile büyüdükleri yerleşim yeri arasında anlamlı bir fark bulunmuş olup bu fark, ilçede büyüyen öğretmen adaylarının permakültür tutumlarının köy/kasabada büyüyen öğretmen adaylarının permakültür tutumlarına göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının permakültür tutumları ile sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü, anne ve baba eğitim durumu, anne ve baba mesleği ile ailenin aylık geliri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Permaculture is a concept that will make a great contribution to sustainable development and has not yet seen the value it deserves in our country, and refers to a design-oriented system that aims to organize human settlements in a sustainable way. Since science teachers have a great role in raising awareness about permaculture in our society, the aim of this study is to examine the relationship between pre-service science teachers' attitudes towards permaculture and various demographic variables. In this study, Permaculture Attitude Scale, a 5-point Likert-type scale consisting of 40 questions developed by Özçalık and Yörübulut (2022), was used as a data collection tool to examine pre-service science teachers' attitudes towards permaculture. The scale was applied to 166 pre-service science teachers studying at Inonu University, Faculty of Education, Department of Science Education in the 2023-2024 academic year. The data obtained from the scale applied to determine whether the permaculture attitudes of pre-service science teachers differ significantly according to various demographic variables were analyzed using SPSS program. Independent samples t-test was used in the analysis of gender and housing type variables; One-Way ANOVA was used in the analysis of grade level, type of high school graduated, mother and father education level, mother and father occupation, monthly income of the family and place of residence variables. According to the results of the analysis, a significant difference was found between pre-service science teachers' permaculture attitudes and their gender, and this difference was in favor of female pre-service teachers. At the same time, a significant difference was found between pre-service science teachers' permaculture attitudes and the settlement where they grew up, and this difference shows that the permaculture attitudes of pre-service teachers who grew up in the district are higher than the permaculture attitudes of pre-service teachers who grew up in the village / town. There was no significant difference between the permaculture attitudes of pre-service science teachers and their grade level, type of high school graduated from, mother and father education level, mother and father occupation and monthly income.