Askeri Ceza Kanunu'nda resmi belgede sahtecilik suçu
The crime of forgery of official documents in Military Panel Code
- Tez No: 909725
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DABANLIOĞLU ALANUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
Belge, hukuken hüküm ifade eden, bir hakkın doğmasına veya bir olayın kanıtlanmasına yarayan düzenleyeni belli yazıları ifade etmektedir. Resmi belgede sahtecilik suçunun konusu olan resmi belge ise bir kamu görevlisi tarafından, kamu görevinin gereği olarak ve kanunda belirtilen usul ve esaslara uygun olarak düzenlenen yazılardır. Türk Ceza Kanunu resmi belgelere yönelik gerçekleştirilen sahtecilik eylemlerini“kamu güvenine karşı suçlar”başlığı altında düzenlemiştir. Askeri hizmetlerin yürütülmesinde idari işlemlerin büyük bir çoğunluğu yazılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri iradesinin görevli personel vasıtasıyla maddi aleme yansımasını sağlayan bu yazılar hukuki anlamda resmi belge niteliğindedir. Askeri hizmete müteallik resmi belgelerin hakikate aykırı şekilde düzenlenerek yahut hakikate aykırı olduğu bilinerek üst ve amirlere takdim edilmesi milli müdafaa faaliyetlerinin yürütülmesini sekteye uğratacaktır. Bu nedenle konuya ilişkin olarak Türk Ceza Kanunu'nda ve Askeri Ceza Kanunu'nda düzenlenen suçların incelenmesi mevzuatın yorumlanmasında ve tatbikinde meydana gelebilecek ihtilafların önüne geçilebilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Documents are written texts that have verdict and serve to establish a right or prove a case. Official documents that are the subject of official documents forgery crimes are letters prepared by a public official as a requirement public duty in accordance with the procedures and principles specified in the law. The Turkish Panel Code regulates forgery of official documents as“Crimes against public order”. The majority of administrative transaction in the conduct of military of military services are be materialized as scriptory. These letters which ensure that the will of the Turkish Army Forces is reflected in the material word through the personnel on duty are official documents in the legal sense. Official documents related to military service are prepared incorrectly or are presented to superiors and the person in charge knowing that they are incorrect; it will also disrupt the conduct of national defence activies. For this reason, examining the crimes regulated in the Turkish Panel Code and Military Penal Code it is of great importance in preventing disputes that may occur in the interpretation and application of the legislation.