Tarım makinaları için aşırı yük kavramasının geliştirilmesi
Development of overload coupling for agricultural machinery
- Tez No: 909738
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında tarım makinaları için aşırı yük kavramasının geliştirmesi konu edilmiştir. Emniyet kavramalarının görevi, sistemin önceden belirlenen momentten daha büyük moment oluşması halinde güç ve hareket iletimini keserek sistemin diğer elemanlarının hasar görmesini engellemektir. Bu çalışmanın amacı tarım sektöründe kullanılan ve yüksek moment ileten mekanizmaların hasar görmesini engellemek üzere bir aşırı yük kavraması geliştirmektir. Bu tez çalışmasında aşırı yük kavramasının tasarımı yapılıp, hesapları ve analiz sonuçları incelenerek imalatı yapılıp test çalışmaları yapılmıştır. Çıkan sonuçlar uygulanabilirlik açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is about developing an overload clutch for agricultural machinery. The function of safety clutches is to prevent damage to other elements of the system by cutting off power and motion transmission in case of a greater moment than the predetermined moment. The aim of this study is to develop an overload clutch to prevent damage to mechanisms used in the agricultural sector that transmit high moments. In this thesis study, the design of the overload clutch was made, calculations and analysis results were examined, manufacturing was done and test studies were carried out. The results were evaluated in terms of applicability.