International diversification across industries, countries, and region
Sektörler, ülkeler ve bölgeler arasında uluslararası çeşitlendirme
  1. Tez No: 909747
  2. Yazar: HADİ AHMAD HARB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UMUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, büyük küresel krizler sırasında ülkeler ve sektörler arasındaki finansal bulaşma dinamiklerini araştırmakta ve istikrarsız dönemlerde etkili çeşitlendirme stratejilerini vurgulamayı amaçlamaktadır. Geleneksel varlık tahsisi stratejilerini değerlendiren çalışma, bulaşmayı belirli bir tanım temelinde ele alarak iki ampirik test geliştirmiştir. Farklı bölgelerden sektör ve ülkeleri kapsayan örneklem, çalışmayı küresel bir çerçeveye taşımaktadır. İlk olarak, bulaşmayı ülke ve sektör düzeyinde değerlendirmek için yenilikçi bir bulaşma ölçütü kullanılmıştır. Korelasyon analizi ve küresel endeks ile yapılan analizler, piyasa dinamikleri ve küresel bağlantılar hakkında kapsamlı bilgi sağlamaktadır. Bu çerçevede, bir VAR modeli kullanılarak bulaşma ölçütünün belirleyicileri açıklanmıştır. İkinci olarak, krizlerin sınırlarını ve şokların yayılma mekanizmalarını inceleyen tez, küresel şokların etkilediği sektör ve ülkeleri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, şokların kaynaklandığı yerden diğer bölgelere yayılımını dikkatle değerlendiren bir korelasyon kanalı ölçüsüne dayanmaktadır
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the dynamics of financial contagion across countries and industries during major global crises. The main purpose of this dissertation is to highlight the efficient diversification strategy even during unstable periods. It aims to evaluate the conventional diversification strategies leading to optimize the asset allocation decisions. Through the extensive debate related to contagion definitions, this dissertation started from a specific definition of contagion and builds two empirical tests. Several crisis periods are considered, and the tested sample includes industries and countries from different regions making this tested sample as a global sample. First, a measure of contagion is implemented to assess the contagion on two levels, the country and the industry level. The introduced novel measure is treated and estimated carefully to ensure the reliability of the implemented measure. This framework is supported by correlation analysis framework conducted to provide a full image about the dynamics in the market. The correlation is also analysed with the global index, this provides also additional information regarding the level of connectedness with the global market. The determinants of the novel contagion measure is assessed through a VAR model. Second, the dissertation tests for the limitation of the major global crisis. through a correlation channel measure that is implemented carefully and unconditional from the short-term volatility, this empirical study focused on the propagation of shocks from the source of shock to other receipts of countries and industries. This study aims to determines the limitation of global shocks, and detect the potential affected candidates during the coming global crisis.