Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve sağlık algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi (Bayburt Üniversitesi örneği).
Examination of the pelationship between physical actvity levels and health perception in studensts of the faculty of sports sciences (Bayburt University sample)
- Tez No: 909766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile sağlık algısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmaya Bayburt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinden 168 erkek ve 147 kadın olmak üzere toplam 315 öğrenci katılmıştır. Veriler için Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi ve Sağlık Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Bulgularına göre, Skewness ve Kurtosis ve Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testlerine ve postlara göre veriler normal dağılmamıştır. Gruplar arası fark için Hypothesis Test Summary, Independent-Sample Kruskal Wallis Testi ve Pairwise Comparison Testi kullanılmıştır. Verilerin gözlem sıklıklarını ve yüzdesel dağılımlarını bulabilmek için frekans analizi yapılmış, hedef kitle üzerinde istatistiksel olarak çıkarım yapmak ve ölçülebilir durumları göstermek için tanımlayıcı istatistik kullanılmıştır. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk Testi ve grafiksel incelemeler ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde bağımsız gruplar t Testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlere ilişkin değerlendirmelerde ise Man-Whitney U Testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenlerin ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde Tek yönlü varyans analizi, normal dağılım göstermeyen değişkenlere ilişkin değerlendirmelerde ise Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Nicel veriler arası ilişki düzeyinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Ölçek maddelerinin iç tutarlılık düzeylerinin belirlenmesinde Cronbach alfa katsayısı kulllanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between physical activity levels and health perception of students of the Faculty of Sports Sciences. A total of 315 students,168 male and 147 women, studying at Bayburt Üniversity Faculty of Sports Sciences, participated in this study. Personal Information Form, International Physical Activity Assessment Questionnaire and health Perception Scale were used for data. According to their findings, the data were not normally distributed according to Skewness and Kurtosis and Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov Test and plots. Hypothesis Test Summary, Independent Sample Kruskal Wallis Test and Pairwise Comparison Test were used for the difference between groups. Frequency analysis was performed to find the observation frequencies and percentage distributions of the data. Descriptive statistics were used to statistically infer on the target audience and show measurable situations. The suitability of quantitative data to the normal distribution was evaluated by the Shapiro-Wilk Test and graphical examinations. Independent groups t Test was used in the evaluations of normally distributed variables between two groups, and Man –Whitney U Test was used in the evaluations of variables that did not show normal distribution. One-Way analysis of variance was used in the evaluations of more than two groups of normally distributed variables, and Kruskal-Wallis Test was used in the evaluations of variables without normal distribution. Pearson correlation analysis was used to determine the level of relationship between quantitative data. Cronbach alpha coefficient was used to determine the internal consistency levels of scale materials.