Geleneksel bilyalı dövme ve şiddetli bilyalı dövme yoluyla Al-Si alaşımları yüzeyinin şiddetli plastik deformasyonu ve aşınma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of severe plastic deformation and wear properties of surface of Al-Si alloys by conventional ball forging and severe ball forging
  1. Tez No: 909774
  2. Yazar: İSA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE İRİZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Al-Si alaşımlarının geleneksel bilyalı dövme (GBD) ve şiddetli bilyalı dövme (ŞBD) işlemleri kullanılarak şiddetli plastik deformasyon (ŞPD) etkisi ile malzeme özellikleri ve aşınma performansı incelenmiştir. Al-Si alaşımları, yüksek özgül mukavemetleri, korozyon direnci ve hafif yapıları nedeniyle otomotiv ve havacılık sanayisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı, farklı bilyalı dövme şiddetlerinin Al-Si döküm alaşımının mikroyapısı, mekanik özellikleri ve aşınma performansı üzerindeki etkilerini anlamaktır. Araştırma, Al-Si alaşımlarının fiziksel özellikleri ve endüstriyel uygulamalarına odaklanarak kapsamlı bir literatür taramasıyla başlamıştır. Deneylerde, A356 Al-Si alaşım numunelerine GBD ve ŞBD uygulanmış ve yüzey morfolojisi, mikroyapı ve mekanik özelliklerdeki değişiklikler incelenmiştir. Yüzey ve yüzey altı değişikliklerini analiz etmek için taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) gibi ileri karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the material properties and wear performance of Al-Si alloys were investigated by using conventional shot peening (CSP) and severe shot peening (SSP) processes with the effect of severe plastic deformation (SPD). Al-Si alloys are widely used in the automotive and aerospace industries due to their high specific strength, corrosion resistance and light weight. The aim of the study is to understand the effects of different shot peening intensities on the microstructure, mechanical properties and wear performance of Al-Si cast alloy. The research started with an extensive literature review focusing on the physical properties and industrial applications of Al-Si alloys. In the experiments, A356 Al-Si alloy specimens were subjected to CSP and SSP and the changes in surface morphology, microstructure and mechanical properties were investigated. Advanced characterization techniques such as scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) were used to analyze the surface and subsurface changes.