Mesane değişici epitel karsinomu tanısında nüksleri ve klinik progresyonu belirlemede nükleer matriks protein 22 (NMP22) ve mesane tümör antijeni ((BTA)'nin değeri
Role of NMP22 and BTA tests for detection, recurrence and progression marker of transitional cell carcinoma of the bladder
  1. Tez No: 90979
  2. Yazar: İLKER SEÇKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII- ÖZET AMAÇ: Bu çalışmanın amacı mesane değişici epitel kanserinde gerek tanıda, gerekse nüksleri ve progresyonu predikte etmede NMP22 ve BTA stat testlerinin değerini araştırmaktır. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya Aralık 1997- Ekim 1999 arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na başvuran 62 mesane tümörlü hasta ve kontrol grubu olarak da 21 benign ürolojik hasta dahil edildi. Her hastadan idrar örnekleri alınarak NMP22, BTA stat ve üriner sitoloji testleri çalışıldı. Hastalar idrar örnekleri alındığı sıradaki durumlarına göre üç gruba ayrıldılar. 1. grup- tedavi sonrası hastalar (44 hasta); 2. grup- aktif mesane tümörü olan hastalar (18 hasta); 3. grup- kontrol grubu (21 hasta). Testlerin mesane tümörünü belirleme açısından değerlendirilmeleri aktif tümörlü hastalar üzerinden yapıldı. 1. gruptaki hastalar ortalama 17.5 ay takip edildiler ve nüks veya progresyon açısından değerlendirildiler. BULGULAR: Mesane tümörü tanısında NMP22 testinin duyarlılığı %83 ve özgüllüğü %62 olarak bulundu. BTA stat testi için de %80 duyarlılık ve %81 özgüllük tespit edildi. Mesane tümörüne yönelik tedavi sonrası izlem altına alınan hastalarda nüks etme durumu ile NMP22 değerleri arasında belirgin bir korelasyon olduğu saptandı (p=0.001). NMP22 değerinin 10 U/mL üzerinde olması durumunda nüks ihtimalinin belirgin olarak arttığı tespit edildi. Progresyon gösteren hastalardaki NMP22 değerlerinin de göstermeyen hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı bir yükseklik gösterdiği belirlendi. SONUÇ: NMP22 testi, kantitatif, kolay uygulanabilir ve noninvaziv bir test olarak endoskopik tümör rezeksiyonu yapılan mesane tümörlü hastaların takibinde 44nüksleri belirlemek için oldukça etkili bir yöntem gibi görünmektedir (p=0.001). Bu gruptaki hastalarda sistoskopi sıklığını azaltmak amacıyla veya tam tersine daha yakın takip edilmesi konusunda klinisyeni yönlendirebilecek bir test olarak bulunmuştur. 45
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY PURPOSE: The purpose of this trial was to determine the efficacy of Nuclear Matrix Protein 22 (NMP22) and BTA stat tests as a diagnostic test for recurrence and progression of transitional cell carcinoma of the bladder. PATIENTS AND METHODS: 62 patients with bladder tumor and 21 patients with benign urinary tract conditions were included this trial. All patients were evaluated by cytology, cystoscopy, determination of NMP22 and BTA stat tests. Three groups of subjects participated in this trial: 1-44 with post-therapy patients, 2 - 18 with active bladder tumor, 3 - 21 with benign urinary tract conditions. Patients in group 1 were followed for recurrence or progression. Median follow-up time was 17.5 months. A positive test was defined as NMP22 greater than 10 U/mL. RESULTS: NMP22 showed a sensitivity of 83% and specifrty of 62%. BTA stat test showed a sensitivity of 80% and a specifrty of 81%. In group 1 patients, we found that statistically significant difference between NMP22 values and recurrence rate (p=0.001). If NMP22 was greater than 10 U/mL, the recurrence rate was significantly increased.