Investigation of the effects of ketogenic diet therapy in a mouse model of GM2 gangliosidosis
GM2 gangliosidoz fare modelinde ketojenik diyet tedavisinin etkilerinin araştırılması
- Tez No: 909802
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN SEYRANTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
GM2 gangliosidoz, GM2 gangliositinin özellikle beyinde biriktiği bir tür otozomal resesif lizozomal depo bozukluğudur. GM2 gangliosidoz, Tay Sachs (B varyantı veya tip I), Sandhoff (O varyantı veya tip 2) ve GM2AP eksikliği (AB varyantı) olmak üzere üç farklı varyanta bölünür. GM2 gangliositinin beyinde birikmesi, nörodejenerasyon ve nöroenflamasyon gibi hastalık patolojilerine neden olur. Özgün GM2 gangliosidosis tip I fare modeli (HexA-/-Neu3-/-) ilk olarak laboratuvarımız tarafından sergilendi. Bu model, kontrole göre nörodejenerasyon ve nöroenflamasyon gibi ciddi patolojiler nedeniyle maksimum beş ay yaşayabilmiştir. Ketojenik diyet, karbonhidrat yerine yağ yakımını tetikleyen yüksek yağ ve düşük karbonhidrat/protein diyetidir. Ketojenik diyet, iltihabı, nörodejenerasyonu ve otofajiyi düzenlemek için Sandhoff, Alzheimer, Parkinson hastalıkları gibi nörodejeneratif rahatsızlıklarda kapsamlı bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca, Hexa-/-Neu3-/- farelerinde artan Ccl2 ekspresyonu, farelerde aktif mikroglia ve astrosit miktarlarında artışa sebebiyet vermiştir. Bu yüzden, ketojenik diyete ek olarak Ccl2/Ccr2 yolağını bozan bir inhibitör olan propagermanyum kullanılacaktır. Böylelikle, kombine terapi olarak nöroenflamasyondaki azalmanın daha etkili olması amaçlanmaktır. Doktora tezimde, ketojenik diyet tedavisinden sonra otofajik yolak ve nöroenflamasyon üzerinde faydalı etkilerin bulunup bulunmadığını göstermek için otofaji ve inflamasyonla ilişkili genlerin ekspresyon seviyeleri fare beyninde analiz edilecektir. Ketojenik diyetin gangliosit metabolizması üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını göstermek içinse, GM2 gangliosidoz tip I fare beyninin patolojisi, ince tabaka kromatografisi ve immünohistokimyasal boyamalarla gösterilecektir. Kısaca, ketojenik diyet tedavisinin anti-enflamatuar ve nöroprotektif etkileri, GM2 gangliosidoz fare modelinde araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
GM2 gangliosidosis is an autosomal recessive lysosomal storage disorder in which GM2 ganglioside is accumulated, especially in the brain. GM2 gangliosidosis is divided into three different variants: Tay Sachs (B variant or type I), Sandhoff (O variant or type 2), and GM2AP deficiency (AB variant). Accumulation of the GM2 ganglioside in the brain causes disease pathology as neurodegeneration and neuroinflammation. Our lab first displayed the novel GM2 gangliosidosis type I mouse model (HexA-/-Neu3-/-). Compared to the control, this model could survive a maximum of five months due to severe pathologies, neurodegeneration, and neuroinflammation. The ketogenic diet is a high-fat and low-carbohydrate/protein diet that triggers burning fat instead of carbohydrates. The ketogenic diet is used comprehensively in neurodegenerative disorders such as Sandhoff, Alzheimer's, and Parkinson's to regulate inflammation, neurodegeneration, and autophagy. In addition, the elevation of CCL2 expression in Hexa-/-Neu3-/- mice resulted in increased amounts of active microglia and astrocytes. Therefore, the CCL2/CCR2 signaling inhibitor of propagermanium will be used in addition to the ketogenic diet. Thus, reducing neuroinflammation is aimed to be more effective as a combined therapy. In my Ph.D. thesis, expression levels of autophagy and inflammation-associated genes will be analyzed in the mouse brain to exhibit whether beneficial effects on autophagic flux and neuroinflammation are found after ketogenic diet treatment. The pathology of the GM2 gangliosidosis mouse type I brain will be illustrated by thin-layer chromatography and immunohistochemical staining to display whether the ketogenic diet affects the ganglioside metabolism. Briefly, ketogenic diet therapy and its anti-inflammatory and neuroprotective effects will be explored in the GM2 gangliosidosis mouse model.