Dirençli epilepside ketojenik diyetin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficacy of ketogenic diet in intractable epilepsy
- Tez No: 493305
- Danışmanlar: PROF. HALİT ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Metabolizma Hastalıkları ve Beslenme Bilim Dalı polikliniğine yönlendirilerek ketojenik diyet başlanılmış 0-18 yaş arası 24 dirençli epilepsi olgusunun başlangıç, 3, 12 ve 24. ay poliklinik izlem, muayene ve laboratuvar bulguları, uygulanan diyetler ve alınan yanıtlar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların 14'üne klasik ketojenik diyet, 6'sına orta zincirli yağ asidi (MCT) diyeti, 4'üne düşük glisemik indeks (LGIT) diyeti başlanmıştır. 9 hastada 3. ayda, 4 hastada ise 12. ayda diyet uyum ya da yan etkileri nedeni ile tedavi sonlandırılmak zorunda kalınmıştır. Olguların başlangıç, 3., 12. ve 24. ay izlemlerindeki biyokimyasal tetkikleri incelendiğinde başlangıç ve 12. ay ürik asit değerlerindeki anlamlı artış (p < 0.05) dışında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Aileler tarafından tutulan nöbet günlüklerinden hesaplanan nöbet azalım yüzdeleri incelendiğinde; 3.ayda tedaviye devam eden 24 hastanın % 58.4'inde, 12.ayda tedaviye devam eden 15 hastanın % 60'ında ve 24.ayda tedaviye devam eden 11 hastanın %72.8'inde nöbetlerde > % 50 azalma tespit edilmiştir. Tüm hastalar arasında nöbetlerinde %100 azalma başarılan hasta oranının ise 3.ayda % 16.7, 12. ayda % 33.3 ve 24. ayda % 36.4 olduğu gözlenmiştir. Çalışmaya alınan tüm olgular göz önüne alındığında 24 olgunun 11'inin (% 45.8) diyet tedavisini 24 aya tamamlayabildiği, bunlardan 8'ininin (%33) nöbetlerinde ≥ % 50 üzerinde azalma olduğu, 4 olguda (% 16.6) nöbetlerin tamamen durduğu saptanmıştır. Sonuç olarak ketojenik diyet dirençli epilepsi olgularında güvenli ve etkili bir tedavi yaklaşımıdır. Ancak diyet uyumunda yaşanan sorunlar tedavinin sürdürülebilirliği önündeki en büyük engeldir.
Özet (Çeviri)
In this study, 24 consecutive resistant epilepsies between 0 and 18 years old, who were referred to Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Child Health and Disease Metabolism Diseases and Nutrition Science Polyclinic , were started, 3, 12 and 24 months outpatient clinic examination, consultation and laboratory findings, applied diets and responses were evaluated retrospectively. Baseline, 3, 12 and 24 months follow-up of 24 intractable epilepsy patients between 0-18 years old who were guided to Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Child Health and Diseases Deparment of Nutrition and Metabolism were evaluated. 14 of the patients had a classic ketogenic diet, 6 had a mid-chain fatty acid (MCT) diet, and 4 had a low glycemic index (LGIT) diet. 9 patients in the 3rd month, 4 patients in the 12th month had to be terminated due to diet compliance or side effects. When the biochemical tests of the cases at the beginning, 3, 12 and 24 months follow-up were examined, no statistically significant difference was found except for the significant increase in the uric acid values at the beginning and 12 months (p 50% in seizures was detected in 58.4% of the 24 patients who were in third-line treatment, 60% of 15 patients continuing treatment at 12th, and 72.8% of 11 patients continuing treatment at 24th. The percentage of patients achieving a 100% reduction in seizure rates was 16.7% in the 3rd month, 33.3% in the 12th month and 36.4% in the 24th month among all the patients. Considering all the cases studied, it was determined that 11 of the 24 cases (45.8%) completed the diet treatment to 24 months, 8 of them (33%) had ≥50% decrease in seizures, and 4 cases (16.6%) stopped the seizures altogether. As a result, it is a safe and effective treatment approach in case of ketogenic diet resistant epilepsy. However, problems in diet adjustment are the biggest obstacles to the sustainability of cure.