Travma sonrası stres bozukluğu oluşturulmuş ratlarda ketojenik diyet ve western diyet ile beslenmenin hipokampal otofaji üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of ketogenic diet and western diet on hippocampal autophagy in rats induced with post-traumatic stress disorder
  1. Tez No: 923944
  2. Yazar: SENA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) nun patofizyoloji yapılan çok sayıda araştırmaya rağmen tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamız farklı diyetlerin TSSB modeli oluşturulan ratlar üzerinde otofaji, nöroinflamasyon ve anksiyete davranışları üzerindeki etkilerini inceleyerek TSSB'nin patofizyolojisi ve tedavisi hakkında literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Necmettin Erbakan Üniversitesi Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden (KONÜDAM) temin edilen 120-250 gr yetişkin 32 adet erkek Wistar ırkı sıçan 4 gruba ayrılarak 3 gruba Akut Uzatılmış Stres (AUS) protokolü ile TSSB modeli oluşturulmuştur. Hayvanlar 28 gün süreyle standart, ketojenik ve western olmak üzere 3 farklı şekilde beslenmiştir. AUS modelinin ve diyetlerin ratlar üzerindeki etkilerini ölçmek için 8. Ve 28. Günlerde Yükseltilmiş Artı Labirent (YAL) testi uygulanmıştır. Hipokampal değişiklikleri değerlendirmek için enzim bağlı immünosorbent testi (ELISA) yöntemi ile tümör nekroz faktör alfa (TNF-α), interlökin 10 (IL-10), hafif zincir 3- II (LC3-II), hafif zincir 3- I (LC3-I), beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) düzeyleri ölçülmüş ve immunohistokimyasal yöntemle beclin-1, iyonize kalsiyum bağlayıcı adaptör molekül 1 (Iba-1) düzeyleri saptanmıştır. Bulgular: TSSB sonrası hipokampal dokuda iba-1 düzeyinin arttığı, belirlendi. Ketojenik diyetle beslenme sonrası YAL testinde açık kollarda geçirilen süre diğer gruplara göre fazla idi. Ketojenik diyetle beslenen grupta iba-1 düzeyinin arttığı, western diyetle beslenen grupta iba-1 ve beclin-1 düzeylerinin kontrol grubuyla benzer olduğu, ketojenik diyet ve western diyetle beslenen grupta IL-10 düzeylerinin arttığı ve TNF alfa düzeylerinin azaldığı bulundu. Sonuç: Bu çalışma mikroglial aktivasyonun TSSB patofizyolojisinde yer aldığını göstermektedir. Aynı zamanda ketojenik diyetin anksiyete davranışlarını azaltıcı etkiler gösterdiği ve inflamatuar parametreleri olumlu yönde değiştirdiği bulunmuştur. Otofaji mekanizmalarının TSSB'de aktive olduğuna dair bulguların daha kapsamlı araştırmalarla incelenmesine ihtiyaç vardır. Stres sonrası western diyetin akut dönemde olumlu etkileri olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) pathophysiology remains incompletely understood despite numerous studies. This study aims to contribute to the literature on PTSD's pathophysiology and treatment by examining the effects of different diets on autophagy, neuroinflammation, and anxiety-like behaviors in rats subjected to a PTSD model. Method: In our study, 32 adult male Wistar rats, weighing 120-250 g, were obtained from the Necmettin Erbakan University Experimental Medicine Research and Application Center (KONUDAM) and divided into four groups. A PTSD model was induced in three groups using the Acute Prolonged Stress (APS) protocol. The animals were fed for 28 days with three different diets: standard, ketogenic, and Western. To assess the effects of the APS model and diets on the rats, the Elevated Plus Maze (EPM) test was conducted on days 8 and 28. Hippocampal changes were evaluated by measuring tumor necrosis factor alpha (TNF-α), interleukin-10 (IL-10), microtubule associated protein 1 light chain 3-II (LC3-II), microtubule associated protein 1 light chain 3-I (LC3-I) and brain derived neurotrophic factor (BDNF) levels using enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method, and Beclin-1 and ionized calcium binding adapter molecule 1 (Iba-1) levels were determined through immunohistochemical analysis. Results: Following ketogenic diet feeding, the time spent in the open arms during the EPM test was found to be higher compared to other groups. An increase in Iba-1 levels was observed in hippocampal tissue after PTSD induction, with elevated Iba-1 levels also detected in the ketogenic diet group. In the Western diet group, Iba-1 and Beclin-1 levels were similar to the control group. Additionally, IL-10 levels increased, and TNF-α levels decreased in both the ketogenic and Western diet groups. Conclusion: This study demonstrates that microglial activation plays a role in the pathophysiology of PTSD. Additionally, it has been found that the ketogenic diet exerts anxiety-reducing effects and positively influences inflammatory parameters. Further comprehensive research is needed to investigate the activation of autophagy mechanisms in PTSD. Moreover, the Western diet may have beneficial effects during the acute phase following stress.