Alt ekstremite cerrahi turnike uygulamasında quadriceps kası denervasyonunun elektromyografik test eşliğinde değerlendirilmesi
Evaluation of quadriceps muscle denervation in lower extremity surgical tourniquet application using electromyographic test
  1. Tez No: 909809
  2. Yazar: AHMET MUÇTEBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AŞIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Sinir ve kas dokusunda iskemi ve kompresyona bağlı gelişen hasar turnike uygulamasının en ciddi komplikasyonudur. Turnikenin olumsuz etkilerini en aza indirmek ve tam verimle kullanabilmek için turnike manşon basıncı ve kullanım süresinin belirlenmesi araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada ayak bilek kırığı cerrahisinde farklı turnike basıncı uygulamasının sinir dokusu üzerindeki iskemi ve kompresyon etkisini, intraoperatif nöromonitorizasyon eşliğinde randomize kontrollü prospektif bir kohort çalışma ile değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Kürsü kurulu ve etik kurul onayının ardından Clinical Trial ID (NCT05926154) alındı. Nörolojik hastalığı olmayan, daha önceden alt ekstremitede cerrahi geçirmemiş, turnike kullanımını engelleyen herhangi bir vasküler hastalığı olmayan 20-60 yaş aralığında ayak bilek kırığı sebebi ile opere edilecek hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar online veritabanlı bir site aracılığıyla turnike manşon basıncı açısından randomize edildi. %95 güven (1-α), %80 test gücü (1-β) ve d=1.25 etki büyüklüğü çift kuyruklu bağımsız örnekler t testi (independent samples t test) analizine göre her bir grupta alınması gereken örnek sayısı 12 olarak belirlendi. Turnike basınçları Graham formülasyonu kullanılarak ekstemite oklüzyon basıncı (LOP) belirlendi. Grup 1 de LOP + 50 mmHg, grup 2 de ise LOP + 100 mmHg olacak şekilde turnike basıncı uygulandı. Femoral sinir Motor Uyarılmış Potansiyel (MEP) değerinin %50 düştüğü süre, tüm sinirler (femoral, tibial ve derin peroneal) için MEP değerinin %100 düştüğü süre ve turnike açıldıktan sonra tüm yanıtların preoperatif değerlere döndüğü süre iki grup arasında karşılaştırıldı. İkincil parametreler olarak, operasyon öncesi ve sonrasında kreatinin kinaz değerleri, MRI ve USG ile quadriceps tendon kalınlığı, uyluk çapı değişimi, tahmini kan volüm kaybı ve VAS skorları iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: İki grup arasında demografik veriler (yaş, vücut kitle indeksi ve cinsiyet) açısından fark saptanmadı. Postoperatif 1. Gün ve 1. ay VAS skorları arasında iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p: 0.06, p: 0.93). Turnike zamanı (grup 1 ortalama 102,25 dakika, grup 2 de 94,08 dakika) olarak saptandı (p: 0.198).
Özet (Çeviri)
Objective: Ischemia and compression-induced damage to the nerve and muscle tissue constitutes the most severe complication of tourniquet utilization. The optimal tourniquet cuff pressure and duration of application remain subjects of investigation in order to minimize the deleterious effects of the tourniquet and maximize its efficacy. In this study, we aimed to assess the impact of different tourniquet pressure levels on the ischemic injury of the nerve tissue in ankle fracture surgery, using a randomized controlled prospective cohort design with intraoperative neuromonitoring. Patients and Methods: Institutional Review Board of Istanbul Medical Faculty of Istanbul University approval was obtained (08.04.2022-2022/60). This study was funded by Scientific Research Projects Coordination Unit of Istanbul University. Project number: 3887. The number of patients who would give significant results with the power analysis was determined as 24. The study received the Clinical Trial ID (NCT05926154). Patients with history of neurological disease, diabetes mellitus, lower extremity surgery, periferic vascular disease were excluded. Patients were randomized for tourniquet cuff pressure through an online database site. Tourniquet pressures were determined using the Graham formulation to determine limb occlusion pressure (LOP). Accordingly, tourniquet pressures were applied as LOP + 50 mmHg in group 1 with 12 patients and LOP + 100 mmHg in group 2 with 12 patients. The time when femoral nerve motor evoked potential (MEP) decreased by %50, the time when MEP decreased by %100 for all nerves (tibial and deep peroneal), and the time when all responses returned after the tourniquet was deflated were compared between groups. As secondary parameters, creatine kinase values before and after surgery, quadriceps tendon thickness by MRI and USG, thigh diameter change, estimated blood volume loss and VAS scores were compared. Results: There was no difference in demographic data (age, body mass index and gender) between the two groups. No difference was found between postoperative 1. day and 1. month VAS scores (p: 0.06, p: 0.93). A similar tourniquet time was found in both groups (Group 1 mean: 102,25 and group II mean: 94,08 minutes) (p: 0.198).