Dijital teknoloji çağında kümelenme olgusu
Clustering phenomenon in the digital technology age
- Tez No: 909812
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CEMALETTİN ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Endüstriyel kümelenmeler bulunduğu bölgeye ve işletmelere yenilik yapma ve rekabet avantajı yaratma konusunda avantaj sağlayan coğrafi yığılmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak günümüzde dijitalleşmenin yarattığı teknolojik değişim, işletmelere coğrafi açıdan bağımsız işbirliği olanakları tanımakta ve mevcut endüstri kümelenme yapılarının avantajlarını kaybetmesine neden olmaktadır. Firmalara ilişkin bütün unsurlar dijital bir karaktere dönüşürken, firmaların birlikte oluşturduğu üst yapılanmalar olan kümelerin (aralarındaki etkileşim ve iletişim dijital olsa bile) dijital ya da sanal yapılanmalara (organizasyonlar) dönüşmemesi, kümelerden beklenen fonksiyonların yerine getirilemeyeceği bir işlevsizlik durumu yaratacaktır. Nitekim kümeler bu durumda nasıl işlevsel hale getirilebilir,“dijital küme”olabilmek için hangi yollar izlenmelidir gibi sorulara cevap aranması gerekmektedir. Ancak“dijital kümelenme”olgusu ulusal ve uluslararası literatürde henüz kalıplaşmış bir kavram değildir. Çalışmada dijital çağda kümelenme olgusunu daha geniş bir bağlamında tanımlanması ve anlaşılması, konuyla ilgili akademik tartışmayı zenginleştirilmesi ve dijital endüstriyel dönüşümü gerçekleştiren paydaşlara pratik bilgiler sunulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırmada dijital kümelenme ile ilgili çalışmalar metin madenciliği ve makine öğrenimi teknikleri yardımıyla gömülü teori oluşturma adımları takip edilerek analiz edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda günümüz dijital teknolojilerinin, dijital kümelenmelerin oluşumuna katkısı, dijital kümelerin sahip olması gereken özellikler, geleneksel kümelenmelerden farklılıkları, sağladığı avantaj ve dezavantajlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial clusters are geographical agglomerations that provide advantages to the region and enterprises in terms of innovation and competitive advantage. However, today's technological change created by digitalization provides enterprises with geographically independent cooperation opportunities and causes existing industrial cluster structures to lose their advantages. While all elements related to firms are transforming into a digital character, the fact that clusters, which are the superstructures formed by firms together (even if the interaction and communication between them is digital), do not transform into digital or virtual structures (organizations) will create a dysfunctional situation in which the functions expected from clusters cannot be fulfilled. As a matter of fact, it is necessary to seek answers to questions such as how clusters can be made functional in this situation, and which paths should be followed in order to become a“digital cluster”. However, the phenomenon of“digital clustering”is not yet a stereotypical concept in national and international literature. In this study, it is aimed to define and understand the clustering phenomenon in the digital age in a broader context, to enrich the academic discussion on the subject and to provide practical information to stakeholders who realize digital industrial transformation. In this context, studies on digital clustering were analyzed by following the steps of grounded theory building with the help of text mining and machine learning techniques. In line with the findings obtained at the end of the research, the contribution of today's digital technologies to the formation of digital clusters, the characteristics that digital clusters should have, their differences from traditional clusters, and their advantages and disadvantages were tried to be explained.