Dijital teknoloji çağında baskıresim
Printmaking in digital technology age
- Tez No: 486295
- Danışmanlar: PROF. HAYRİ ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Baskıresim disiplini, tarihsel süreçte yaşanan teknolojik gelişmeler ışığında alanını genişleten ve yeni ifade olanakları kazanan dinamik bir sanat disiplini olmuştur. Bu kapsamda ağaç baskı, gravür, litografi ve serigrafi yöntemleri ortaya çıkmış, birçok sanatçı baskıresime ait ifade olanaklarıyla kendi dönemlerinin sanatsal ortamına katkı sunmuştur. Baskıresmin teknolojiyle kurduğu ilişkinin son aşaması ise dijital teknoloji ve bilgisayarla olan etkileşimidir. Dijital teknoloji unsurları, sanatın tüm alanlarında olduğu gibi baskıresim disiplininde de yeni yaklaşımlarını tetiklemiş ve dijital baskıresmi var etmiştir. Dijital yöntemler, bu alanda eser veren sanatçılar için diğer baskı teknikleriyle beraber ya da tek başına kullanılabilecek şekilde yeni ifade olanakları sunmuştur. Bu gelişim sürecine çalışmanın ilk bölümünde yer verilmiş ve baskıresme ait ifade olanaklarının çeşitlenmesi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde dijital teknolojinin sanat alanındaki etkisi sorgulanarak ortaya çıkan yeni durumun incelemesi yapılmıştır. Bu kapsamda dijital teknolojinin gelişim evresine ve sanatsal yansımalarına değinilmiş, dijital sanatın türleri ele alınmıştır. Son bölümde ise 1960'lardan itibaren dijitalleşen baskıresime ait ilk örneklere yer verilmiş, 1980'den sonraki dönemde gerçekleşen teknolojik gelişim ve yaygınlaşma etkisiyle birçok önemli baskıresim sanatçısı tarafından kullanılır olan dijital yöntemler ele alınmıştır. Bu kapsamda baskıresimde yaşanan dijitalleşme sürecinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Printmaking discipline has become a dynamic art discipline that broadens its field and gaining new means of expression in the light of technological developments experienced in the historical process. In this context, wood print, engraving, lithography and serigraphy methods have emerged and many artists have contributed to their artistic era in their own means of expression. The last stage of the relationship between with printmaking and technology is the interaction with digital technology and computer. Digital technology elements have triggered new approaches in printmaking discipline as well as in all areas of art and have created digital printmaking. Digital methods have provided new expression possibilities for artists who produce works in this field, either on its own or in combination with other printing techniques. This development has been included in the first part of the study and the diversity of expression possibilities in printmaking has been examined. In the second part of the study, the effect of digital technology on art was questioned while analysing the new norm/state. In this context, the evolution of digital technology and its reflections are addressed, and the types of digital art are discussed. In the last part, the first examples of digitazed printmaking from the 1960s were given, and digital methods used by many important printmaking artists under the effect of technological development after 1980's were discussed. Within this scope, it is aimed to state digitazation process of printmaking that has been hapening.