Dijital teknoloji çağında müzik: Postmodern dönüşüm analizi
Music in digital technology era: Postmodern transformation analysis
  1. Tez No: 610433
  2. Yazar: ERHAN KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan hayatında önemli bir yeri olan müzik olgusunun geçirdiği değişimler sonrasında geldiği noktaları mercek altına almaktır. Müziğin günümüzdeki hale gelirken onu etkileyen iç ve dış sebeplerin, akımların, düşüncelerin neler olduğu da değerlendirmeye eklenmiştir. Modernizm, postmodernizm akımları sayesindeki kazanımları, kayıpları, yeni türlere, alt türlere dönüşme süreçleri de incelenmiştir. Bu ideolojilerin müziğe yansıyan ve ondaki değişimlerle ortaya çıkan görüntüsünün yarattığı olumlu ve olumsuz taraflarından da bahsedilmiştir. Araştırmamızda, müzik ailesinin hem Türkiye'deki hem de yurt dışındaki paydaşları olan şarkıcı, grup, müzisyen, menajer, plak firması, tonmayster, ses ve kayıt mühendislerinden de ayrıntılı şekilde bahsedilmiştir. Bu titrlerin birbirleriyle olan ilişkileri, tam görev tanımları, yetki alanları ile ilgili doğru bilgilerin bir belge niteliğinde sunulması ve müzik sektörüne faydalı olması da planlanmıştır. Dünyadaki gelişmeler, insanları, toplumları, ülkeleri, coğrafyaları nasıl etkiliyorsa, müziğin de aynı oranda tesir altında kaldığı anlatılmıştır. Müziğin tedavi edici özelliklerinden de bahsedilerek, bazen oyun kurucu bazen de başrolde yer alan asıl faktör olduğu da anlatılmıştır. Doğal felaketler, açlık, yoksulluk, savaşlar, demografik ve sosyal sıkıntılar gibi bir çok sorunla mücadelede müziğin ve sanatın rolünden ve çözüme kavuşturucu özelliklerinden de bahsedilmiştir. Birleşmiş Milletler'e bağlı bir çok kuruluşla organik veya inorganik bağlantısı olan müzik, katkı sunması gerektiğinde hemen yardıma koşmaktadır. Müzik en güvenilir arkadaş olma özelliğiyle her alanın en büyük destekçisidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the current place of the music phenomenon, which has an important place in human life, after the changes it has undergone. What are the internal and external reasons, and thoughts that have affected music to become the way it is today? The effects, gains and losses of Modernism and Postmodernism and how they have shaped new genres and the process of transformation into sub-genres have also been studied. The positive and negative aspects of these ideologies that are reflected in the music and the image that is revealed by the changes in it are also mentioned. In our research, singers, bands, musicians, managers, record companies, tonmaysters, sound and recording engineers who are stakeholders of the music family both in Turkey and abroad were also introduced in detail. It is also planned to present accurate information about the relationship of these titers to each other, their exact job descriptions, their jurisdiction as a useful document to the music industry. It has been explained that music remains under the same influence as the developments in the world affect people, societies, countries and geographies. The therapeutic properties of music are also mentioned, and sometimes the quarterback is also the main factor in the lead role. The effective language and solving features of music and art are also stated in the struggle against many problems such as natural disasters, hunger, poverty, wars, demographic and social problems. Music that has an organic or inorganic connection with many organizations affiliated with the United Nations immediately helps when it needs to contribute. Music is the biggest supporter of every field, with the ability to be the most trusted friend.