Linguistic modality and hamartia in Bond's Lear and Osborne's Look Back in Anger
Bond'un Lear ve Osborne'un Öfke Oyunlarında dilbilimsel kiplik ve hamartia
  1. Tez No: 946373
  2. Yazar: YAVUZ EKİM BOVKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, trajedinin vazgeçilmez bir bileşeni olan hamartia (trajik hata) ve insan iletişiminde kişilerin olaylara dair fikirlerini belirtmesini sağlaması nedeniyle önemli bir unsur olan kiplik arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Kitchen sink dram (sıradan insanların günlük hayatları konu edinen) tiyatronun önde gelen başlıca eserlerinden olan John Osborne'un Öfke (1956) ve rasyonel tiyatronun önemli bir temsilcisi olan Edward Bond'un Lear (1971) adlı aynı dönemlerde yazılmış iki oyundaki hamartia ve kiplik ilişkisini söylev analizi metodu bağlamında irdelemektedir. Ana karakterler Jimmy Porter ve Lear'in kibirli davranışlar sergilemeleri, çalışmanın asıl konusunu oluşturmaktadır. Analizler, Stinton'un (1975) hamartia yorumuna ve Simpson'un (1993) kiplik tanımlamasına göre yapılmıştır. Her iki oyundan da eşit oranda diyaloglar alınmıştır. Çalışma, her iki oyunda da karakterlerin en çok bilgi ve duygu/irade kiplikleri kullanması sebebiyle, kibirli karakterlerin davranışlarını en belirgin şekilde bu kiplikler ile sergilediklerini ortaya koymuştur. Diğer kiplik türlerinin kullanıldığı gözlemlense de bunlar çalışmanın kapsamına girmediğinden değerlendirmeye alınmamıştır. Buna göre, Jimmy Porter'ın maskülenliğini gerçekçi ve ailevi bir ortamda bilgi ve duygu/irade kiplikleri ile sergilediği, Lear'in de otoritesini çeşitli kurgusal ortamlarda Jimmy gibi bilgi ve duygu/irade kiplikleri ile gösterdiği görülmüştür. Diğer bir deyişle, iki ana karakterin de kiplik kullanımı hamartia'larını bağlam fark etmeksizin yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to uncover the complex relationship between hamartia, an invaluable component of tragedy, and modality, a central concept in human communication and expression. The study also tries to provide diverse examples from two contemporary plays that have different settings and themes, namely John Osborne's Look Back in Anger (1956), a prominent representative of the kitchen sink drama, and Edward Bond's Lear (1971), a significant representative of rational theatre. The plays have been chosen for their protagonists Jimmy Porter and Lear, who manifest hubristic behaviour in their interactions. The analyses are based on Stinton's (1975) interpretation of hamartia and Simpson's (1993) interpretation of modality. The extracts have been proportionally selected from both plays to achieve consistency. The study has demonstrated that hubristic characters tend to manifest their behaviour primarily with epistemic and boulomaic modalities in both plays as the protagonists mostly utilise the two. It has also been demonstrated that the characters use other types of modalities, but the use of other modalities have been ignored as they do not fall into the scope of this study. Accordingly, it has been exhibited that Jimmy Porter manifests his excessive masculinity with epistemic and boulomaic modalities in realistic domestic settings and Lear mirrors his hubristic authority with epistemic and boulomaic modalities in various fictional public settings. Therefore, both protagonists' modal use reflect their hamartia regardless of the setting.