Ezel Akay'ın filmlerinde anlatı ve stil
Narrative and style in Ezel Akay's films
  1. Tez No: 909824
  2. Yazar: ALİ AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bir yönetmenin biçem analizi, ona ait filmlerin biçimsel analizini gerektirir ve bu analiz, yönetmenin biçemindeki ayırt edici ve öne çıkan tercihleri ortaya koyar. Filmlerin biçimsel sistemini, yönetmenin tercih ettiği“anlatı”ve“stil”unsurları oluşturur. Bir filmdeki anlatı ve stil unsurlarını incelemek ise, o filmin biçimsel yapısını ve anlatı tarzını detaylı bir şekilde analiz etme imkânı sunar. Bu bağlamda çalışmanın amacı, Ezel Akay'ın biçemini değerlendirmektir. Bu sebeple yönetmenin filmlerindeki anlatı ve stil unsurlarının, nasıl bir biçimsel sistem oluşturduğunu anlamak amacıyla, yönetmenin 9 Kere Leyla (2020) ve Osman Sekiz (2022) filmlerindeki özgün tercihleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Filmlerindeki biçimsel sistemde, anlatı unsurlarının nasıl düzenlendiği ve ön çıkan stil unsurları analiz edilmiştir. Böylelikle Ezel Akay'ın biçeminin ayırt edici özelliklerini ortaya koyan bir analiz sunulması hedeflenmiştir. Ezel Akay, kendini masalsı gerçekçi bir hikâye anlatıcısı olarak tanımlayan; özellikle mizansen ve kurgu tekniklerindeki özgün biçimsel tercihleriyle öne çıkan bir yönetmendir. Yönetmenin filmleri, David Bordwell ve Kristin Thompson'un stil analiz yöntemi esas alınarak izlenmiş; her bir görsel ve işitsel unsur detaylı biçimde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Akay'ın, anlatı ve stil öğelerini yabancılaştırma etkisi yaratacak şekilde farklılaştırarak özgün bir anlatı stratejisi geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Analysing a director's stylistic approach requires a formal study of their films, aiming to identify and highlight unique stylistic decisions. A film's formal system is shaped by the director's preferences for“narrative”and“style”components. Exploring these elements allows for a detailed examination of a film's structural and narrative features. This study seeks to investigate the stylistic attributes of Ezel Akay. To achieve this, the specific narrative and stylistic choices in Leyla Everlasting (2020) and Osman Sekiz (2022) are analysed in depth, with the goal of understanding how these elements interact to create a cohesive formal system. The study explores the structuring of narrative components and highlights the significant stylistic features that define Akay's work, ultimately aiming to articulate the unique characteristics of his directorial style. Ezel Akay describes himself as a fabulist storyteller whose works are distinguished by unique stylistic decisions, particularly in mise-en-scène and editing techniques. His films were assessed using the stylistic analysis framework of David Bordwell and Kristin Thompson, with each visual and auditory element examined in detail. The findings reveal that Akay constructs an innovative narrative strategy by modifying narrative and stylistic features to produce an alienation effect.