Ezel Akay sinemasında“Ezop kimliği”
“Aesop identity”in Ezel Akay cinema
  1. Tez No: 992335
  2. Yazar: HÜSEYİN OZAN YALÇINSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZER ÖZKANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Masallar, insanlığın en eski anlatı biçimlerinden biri olarak kolektif hafızada önemli bir yer tutmakta ve sinema gibi modern anlatı formlarına uyarlanarak varlığını sürdürmektedir. Türk sinemasında Ezel Akay, geleneksel halk anlatıları ile modern sinema tekniklerini birleştiren özgün bir yönetmen olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, Ezel Akay'ın Neredesin Firuze? (2004), Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006) ve Yedi Kocalı Hürmüz (2009) filmleri üzerinden yönetmenin sinema dilini, anlatısal tercihlerini ve görsel estetiğini Ezop kimliği çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ezop kimliği, masalsı anlatının alegorik ve toplumsal eleştiri potansiyelini temsil eden bir anlatı figürü olarak ele alınmıştır. Araştırmada betimsel analiz yöntemi kullanılmış ve filmler,“Ezop Kimliği Bağlamında Alegorik ve Masalsı Anlatı Yapısı”,“Ezopçu Anlatı Geleneği ile İlişkili Anlatısal Oyunlar”ve“Post-modern Teknikler”başlıkları özelinde incelenmiştir. Bulgular, Ezel Akay sinemasında geleneksel anlatının modern sinema diliyle uyumlu biçimde bütünleştiğini göstermektedir. Filmler, meddah anlatıcılığı, Karagöz-Hacivat tiyatrosu, halk hikâyeleri ve masallardan beslenirken; metinlerarasılık, parodi ve anlatı içinde anlatı gibi post-modern teknikleri de içermektedir. Görsel anlatım, renk kullanımı, sahne tasarımı ve müzik gibi unsurlar, filmlerin masalsı atmosferini güçlendirmektedir. Sonuç olarak, Ezel Akay sinemasının; halk anlatıları ve masalsı unsurları modern sinema diliyle yeniden biçimlendiren, geleneksel ve postmodern teknikleri etkin biçimde harmanlayan, yenilikçi ve güçlü etkilere sahip bir sinema anlayışı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fairy tales, as one of the oldest forms of storytelling in human history, occupy a significant place in collective memory and continue to exist through their adaptation into modern narrative forms such as cinema. In Turkish cinema, Ezel Akay stands out as an original director who combines traditional folk narratives with modern cinematic techniques. This study aims to evaluate Akay's cinematic language, narrative preferences, and visual aesthetics through his films Neredesin Firuze (2004), Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006), and Yedi Kocalı Hürmüz (2009) within the framework of the Aesopian identity. The Aesopian identity has been approached as a narrative figure representing the allegorical and socially critical potential of fairy-tale storytelling. The study employs a descriptive analysis method, examining the films under the headings“Allegorical and Fairy-Tale Narrative Structure in the Context of Aesopian Identity,”“Narrative Playfulness Associated with the Aesopian Storytelling Tradition,”and“Postmodern Techniques.”The findings indicate that traditional narratives in Ezel Akay's cinema are harmoniously integrated with a modern cinematic language. While the films draw on meddah storytelling, Karagöz-Hacivat shadow theatre, folk tales, and fairy tales, they also incorporate postmodern techniques such as intertextuality, parody, and narratives within narratives. Visual elements—including the use of color, set design, and music—further reinforce the films' fairy-tale atmosphere. In conclusion, Ezel Akay's cinema offers an innovative and powerful cinematic approach that reconfigures folk narratives and fairy-tale elements through a modern cinematic language, effectively blending traditional and postmodern techniques.