Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki eleştirel düşünme gücü düzeylerinin yeni nesil fen bilimleri sorularına yönelik algılarına etkisi
The effect of critical thinking power levels of middle school 8th grade students in science course on their perceptions of new generation science questions
- Tez No: 909843
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÜÇÜKÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmanın amacı, 8. Sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki eleştirel düşünme gücü düzeylerinin yeni nesil sorulara yönelik algılarına etkisini belirlemektir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesinde bulunan Milli Eğitim'e bağlı kolay ulaşılabilir örnekleme ile belirlenen 5 ortaokulda 340 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Sosyodemografik Bilgi Formu,“Ortaokul 6. 7. ve 8. Sınıf Öğrencilerinin Fen Bilimleri Dersinde Eleştirel Düşünme Gücü Ölçeği”ve“Yeni Nesil Fen Bilimleri Sorularına Yönelik Algı Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, min-max değerleri, Pearson momentler çarpım korelasyon analizi, Normal dağılım gösteren guruplarda t-testi, tek yönlü ANOVA testi Normal dağılım göstermeyen guruplarda Mann Whitney U, Kruskal Wallis H testi ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of the critical thinking power levels of 8th grade students in science class on their perceptions of new generation questions. The relational screening model was used in this study. The study was conducted with 340 students in 5 middle schools affiliated with the Ministry of National Education in Altıeylül district of Balıkesir province, determined by easily accessible sampling, in the spring semester of the 2022-2023 academic year. The research data were collected with the Sociodemographic Information Form,“the Critical Thinking Power Scale of 6th, 7th and 8th Grade Middle School Students in Science Class”and“the Perception Scale for New Generation Science Questions.”In the analysis of the data, number, percentage, mean and standard deviation, min-max values, Pearson product-moment correlation analysis, t-test in groups showing normal distribution, one-way ANOVA test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H test and linear regression analysis were used in groups not showing normal distribution.