Mobil artırılmış gerçeklik uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin basınç yaralanmasının önlenmesi ve değerlendirmesine ilişkin bilgi beceri ve motivasyonları üzerine etkisi
The effect of mobile augmented reality application on nursing students' knowledge skills and motivation regarding the prevention and assessment of pressure injuries
  1. Tez No: 909844
  2. Yazar: EMİNE SEZGÜNSAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu araştırmada, mobil artırılmış gerçeklik uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin basınç yaralanmasına ilişkin bilgi, beceri ve motivasyonları üzerine olan etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, randomize kontrollü, yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi'nde 1. sınıf öğrencisi olarak öğrenim gören 200 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada müdahale grubundaki öğrencilerin basınç yaralanmasına yönelik eğitimlerinde mobil artırılmış gerçeklik uygulaması kullanılmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilerin eğitimleri ise klasik eğitim ile sürdürülmüştür. Araştırmanın veri toplama süreci hazırlık ve uygulama aşaması olarak iki aşamada sürdürülmüştür. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul izni ve kurum izinleri alınmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar olarak sayı, yüzde, min-maks değerleri, medyan, ortalama, standart sapma değerleri ile bağımsız t testi, bağımlı t testi ve Kikare analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, müdahale ve kontrol grubunun basınç yaralanmasına yönelik son test toplam bilgi puanları benzer bulunmuştur. Müdahale grubu öğrencilerinin basınç yaralanması değerlendirme beceri performans puan ortalamaları, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0,001). Müdahale grubu öğrencilerin motivasyon puan ortalamaları kontrol grubu öğrencilerinin puan ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür (p=0,001). Sonuç: Bu araştırma sonucunda, mobil artırılmış gerçeklik uygulaması kullanılarak verilen basınç yaralanması eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin basınç yaralanmasına ilişkin beceri düzeylerini ve motivasyonlarını arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the effects of a mobile augmented reality application on nursing students' knowledge, skills, and motivation regarding pressure injuries. Materials and Methods: The research is a randomized controlled, quasi-experimental study. The population of the study consisted of 200 first-year students enrolled at Gülhane Faculty of Nursing, University of Health Sciences. In the study, a mobile augmented reality application was used for the training of students in the intervention group regarding pressure injury prevention. The training of the control group students continued with traditional education methods. The data collection process of the study was carried out in two stages: preparation and implementation. Prior to the commencement of the study, ethical committee approval and institutional permissions were obtained. In the analysis of the data, descriptive statistical methods such as number, percentage, min-max values, median, mean, and standard deviation were used, along with independent t-test, dependent t-test, and Chi-square analysis. Results: In the study, the post-test total knowledge scores regarding pressure injury prevention were found to be similar between the intervention and control groups. The mean performance scores of the intervention group students for pressure injury assessment skills were statistically significantly higher than those of the control group (p=0.001). The mean motivation scores of the intervention group students were also found to be statistically significantly higher than the control group students' scores (p=0.001). Conclusion: As a result of this study, it was found that the education provided using a mobile augmented reality application increased nursing students' skill levels and motivation regarding pressure injuries.