Akciğer kanserli hastalar ve kontrol gruplarinda Chlamydophila pneumoniae enfeksiyonlarinin insidansinin PCR ve serolojik testlerle araştirilmasi
Investigation of the incidence of Chlamydophila pneumoniae infections in lung cancer patients and control groups by PCR and serological tests
- Tez No: 909851
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Chlamydophila pneumoniae, primer olarak alt solunum yoluna yerleşen ve atipik pnömoniye sebep olan önemli hücre içi patojenlerdendir.[1] Bilinen tek doğal konağı insandır.[2] Toplumdan kazanılmış pnömoni, faranjit, bronşit, sinüzit, kronik obstrüktif akciğer hastalığının akut alevlenmeleri ve astım gibi değişik solunum yolu hastalıklarına sebep olduğu gösterilmiştir. Akciğer kanseri, gelişen tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen en ölümcül kanser hastalıklarından biridir. Dünyanın birçok bölgesinde yüksek insidansa sahiptir. Özellikle belirli akciğer kanseri türleri için sigara kullanımı önemli faktör olarak tespit edilmiş olmakla beraber, radon, asbest, bazı metaller ve hava kirliliği, mesleki veya çevresel maruziyet, hormonlar, genetik yatkınlık ve C.pneumoniae gibi kronik bakteriyel hastalıklarda risk faktörleri arasında gösterilmektedir.[3] Çalışmamızda; akciğer kanserli hastalarda ve sağlıklı kişilerde İmmun Floresan Antikor (IFA) ve Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemleri ile serolojik olarak ve dış zar protein geni olan CNP25 ve 16S rRNA gen bölgelerini hedef alan PCR-Sekans analiz yöntemi kullanılarak C.pneumoniae seropozitifliğinin ve moleküler genetik insidansının incelenmesi ve akciğer kanseri gelişimi üzerine C.pneumoniae'nın etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
C.pneumoniae is one of the important itracelular pathogens that primarily settles in the lower respiratory tract and causes atypical pneumoniae.[1] Its only knon natural host is hummans.[2] It has been shown to cause various respiratory diseases such as community-acquired pneumoniae, pharyngitis, bronchitis, sinusitisacute exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease and asthma. Lung cancer is one of the deadlies cancer diseases despitte the improved diagnosis and treatment methods. Its inciidence s high in many parts of he world.although smoking has been identified as an important factor especially for certain types of lung cancer,risks include radon,asbestos, some metalsand air pollution, occupational or environmental exposure,hormoes,genetic predisposition and chronic bacteria diseases such as C.pneumoniae factors.[3] In our study; seropositivity and molecular genetics of C.pneumoniae using Immuno Fluorescence Assay (IFA) and Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) methods and PCR-Sequence analysis method targeting outer membrane protein gene CNP25 and 16S rRNA gene regions in lung cancer patients and hhealthy individuals. It is aimed to examine the incidence of C.pneumoniae and to determine the effect of C.pneumoniae on the development of lung cancer.