Öğrenci, öğretmen ve idarecilerin gözünden yoğunlaştırılmış yabancı dil eğitimi programı
Intensified foreign language teaching program from the perspectives of students, teachers and administrators
  1. Tez No: 909853
  2. Yazar: BETÜL BÜŞRA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve öğrencilerin yabancı dili etkin ve yetkin bir şekilde kullanmasını amaçlayan yoğunlaştırılmış dil öğretimi programı idareciler, öğretmenler ve öğrenciler açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışma, programın avantajlarını, iyileştirilmesi gereken noktalarını ve dil edinimine katkılarını araştırmayı hedeflemektedir. Bu amaç kapsamında, yoğunlaştırılmış yabancı dil programına yönelik yöneticilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin düşünce, algı ve uygulamaları derinlemesine incelenmiştir. Böylece, imam hatip ortaokullarında uygulanan yoğunlaştırılmış yabancı dil eğitimi programının gelişmesine ve uygulanan politikanın öğrenciler, öğretmenler ve idareciler tarafından değerlendirilip iyileştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışma kapsamında, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan yoğunlaştırılmış yabancı dil programına yönelik idareci, öğretmen ve öğrencilerin düşünce, algı ve uygulamalarını belirlemek için 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının bahar döneminde yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoğunlaştırılmış İngilizce eğitim veren bir imam hatip ortaokulundan 1 yönetici, 3 İngilizce öğretmeni ve 12 öğrencinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırma deseni olarak nitel araştırma yöntemlerinden betimsel durum çalışması kullanılmıştır. Bu çalışma, tek bir okul ile yürütüldüğü için bütüncül tek durum desenine örnektir. Bulgular: Bu çalışmanın sonuçları, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından yoğunlaştırılmış yabancı dil eğitimi programına yönelik idareci, öğretmen ve öğrencilerin İngilizce dil öğrenimi ve öğretimine yönelik olumlu düşünce, algı ve uygulamalarının sahip olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgulara göre, ders saatinin fazla olması, 3 yıl yoğunlaştırılmış dil eğitimi programı alınması, üniversite destekli yabancı hocalar ile etkinlik yapılması programın faydaları arasındandır. Programın dezavantajları olarak ise fazla ödevin olması, çok yoğun şekilde İngilizce'ye maruz kalma, genel merkez tarafından yapılan sınavların çoktan seçmeli sorulardan oluşması gibi sonuçlar öğrenciler ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Öğretmenler ise genel merkezden gelen sınavların 4 temel beceriyi ölçmediğini belirtmiştir. Yönetici görüşlerine göre ise yapılan dil şenlikleri ve İngilizce etkinlikler için genel merkezden her okulda eş zamanlı olacak şekilde bir program düzenlenmesi daha iyi olacaktır. Sonuçlar: Yoğunlaştırılmış yabancı dil eğitimi programı hakkında özellikle öğrenciler tarafından her ne kadar bazı dezavantajlardan bahsedilse de programının okul idaresi, öğretmen ve öğrencilere İngilizce dil öğreniminde ve öğretiminde birçok fırsat sunduğu görülmüştür. Program, ekstra dersler, özgün materyaller ve gerçek yaşam aktiviteleri gibi bazı avantajlar sağlarken yetersiz müfredat ve kitap eksikliği, dört ana beceriye uygun olmayan genel test uygulaması gibi dezavantajlar da sunmaktadır. Program, Genel merkez tarafından uygulanan genişletilmiş bir müfredat ve dört ana beceriye dayalı sınavlarla geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the intensified foreign language program implemented by the General Directorate of Religious Education, which aims to enable students to use foreign language effectively and competently, was evaluated from the perspectives of administrators, teachers and students. This study aims to investigate the advantages of the program, its points that need improvement, and its contributions to language acquisition. Within the scope of this purpose, the beliefs, perceptions and practices of administrators, teachers and students towards the intensified foreign language program were examined in depth. Thus, it is aimed to contribute to the development of the intensified foreign language program in imam hatip secondary schools and to the evaluation and improvement of the implemented policy by students, teachers and administrators. Method: Within the scope of this study, data were collected through semi-structured interviews in the spring semester of the 2023-2024 academic year to determine the beliefs, perceptions and practices of administrators, teachers and students towards the intensified foreign language program implemented by the General Directorate of Religious Education. Semi-structured interviews were conducted with the participation of one administrator, three English teachers, and 12 students from an imam hatip secondary school providing intensified foreign language (English) teaching. A qualitative research method, a descriptive case study was used as the research design. Since this study was conducted with a single school, it is an example of a holistic single-case design. Findings: The results of this study showed that the intensified foreign language program implemented by the General Directorate of Religious Education positively affected the beliefs, perceptions and practices of administrators, teachers and students towards English language learning and teaching. According to the data obtained, the benefits of the program include having longer class hours, undergoing a 3-year intensive language education program, and engaging in activities with university-supported foreign instructors. On the other hand, the disadvantages of the program, such as having excessive homework, being exposed to English intensively, and the exams conducted by the central office being test-oriented, were derived from discussions with students. Teachers, on the other hand, indicated that the exams from the central office did not measure the main skills. Discussions with the administration revealed that simultaneously organizing language festivals and English activities in each school from the central office would be more beneficial. Conclusion: The intensified foreign language education program was found to offer different and privileged opportunities for school administrators, teachers and students in English language learning and teaching. The program provides some advantages such as extra lessons, authentic materials and real-life activities and disadvantages such as insufficient curriculum and books, and applying general tests which are not suitable for four main skills. The program should be enhanced with an extended curriculum and exams based on four main skills.