Two dimensional numerical analysis of PVDs under an embankment with different matching methods
Dolgu altındaki prefabrik düşey drenlerin farklı eşleme yöntemleri ile iki boyutlu sayısal analizi
- Tez No: 909877
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Prefabrik düşey drenlerle (PDD) güçlendirilmiş yumuşak zeminlerdeki ölçekli dolgu, bir dolgunun altındaki çok sayıda düşey dren nedeniyle 3 boyutlu (3B) olarak incelenmelidir. Bununla birlikte, 3B analiz son derece zordur, zaman alıcıdır ve verimli bir bilgisayar gerektirir. Sonuç olarak, eksenel simetrik düşey drenajlar 2 boyutlu (2B) olarak analiz edilmeden önce aynı düzlem şekil değiştirme koşullarına dönüştürülmelidir. Literatürde birim hücre konseptini kullanan çeşitli eşleme yöntemleri oluşturulmuştur ve bu yöntemler basit talimatlara göre dren mesafesi ve/veya zemin geçirgenliği değiştirilerek elde edilebilir. Bu çalışma, büyük ölçekli konsolidometre ve farklı ölçekli dolguların sayısal analizinde kullanılacak farklı eşleme yöntemlerinin performansını ve doğruluğunu incelemektedir. Sayısal çalışma, PLAXIS 2D yazılım programı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve oturma ve Boşluk Suyu Basıncı (BSB) sonuçları laboratuvar ve arazi ölçümleriyle karşılaştırılmıştır. Sayısal analiz bulguları, örselenmiş bölgesi dahil edildiğinde eşleme yaklaşımlarının arazi ölçümleriyle olağanüstü iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir. Bu yöntemlerin geoteknik mühendislerine faydalı çözümler ve önemli faydalar sunduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Because of the significant amount of vertical drains beneath a real embankment in soft soil, it is must be examined in three dimensions (3D). Nevertheless, 3D modeling is extremely difficult, taking time, as well as requires an efficient machine. As a result, axisymmetric vertical drains require being transformed to identical plane-strain settings before being evaluated in 2D. Various matching methods using the unit cell concept were established throught the published work, and these methods are implemented by modifying the drainage spacing and/or permeability of the soil in accordance with the fundamental requirements. The present study examines the performance and accuracy of different matching methods to use in the numerical assessment of large-scale consolidometer along with two different case study full embankments. The computational study was performed using the numerical program PLAXIS 2D. The settlement and Excess Pore Pressure (EPP) findings have been compared to the experimental and field measurement. The numerical analysis findings show that the matching approaches give extraordinarily well with field measurement when the smear zone is included. This is evident that these approaches provide both valuable answers and advantages to geotechnical researchers and engineers.