Beyin temeli öğrenmenin orta öğretim 9. sınıf öğrencilerinin kimyasal türler arası etkileşimler konusunda başarı tutum ve kalıcılığa etkisi
The effect of brain-based learning on the success, attitude and retention on 9th grade secondary shcool students on interactions between chemical species
- Tez No: 909878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde yaşanan hemen her alandaki hızlı değişim, toplumları da bu değişime uymaya zorlamaktadır. Toplumlar, yaşanan bu gelişmelere uygun bireyleri örgün ve yaygın eğitim veren eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları aracılığı ile yetiştirmeyi hedeflemektedirler. Günümüzde geleneksel öğretim yöntemi ile hedeflenen düzeyde bireylerin yetiştirilememesi, yanlış kavramalar ve kalıcılık sorunu eğitimcileri çeşitli arayışlara itmiştir. Bu arayıştan hareketle bu çalışmada Beyin Temelli Öğrenme İlkelerine dayalı öğretimin 9. sınıf öğrencilerinin“Kimyasal Türler Arası Etkileşimler”konusuyla ilgili akademik başarılarına, bilginin kalıcılığına ve kimya dersine olan tutumlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir ortaöğretim okulundaki, deney grubunu oluşturan 15 ve kontrol grubunu oluşturan 16 öğrenci olmak üzere, toplam 31 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veriler“Kimyasal Türler Arası Etkileşimler”konusuna ilişkin başarı testi ve kimya dersine yönelik tutum anketi ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini incelemek üzere Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Veri setinin normal dağılımdan önemli bir sapma göstermediği tespit edilmiş ve yorumlanmıştır. Bu nedenle verilerin analizinde T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonunda, 'Kimyasal Türler Arası Etkileşimler' konusunun beyin temelli öğrenme etkinlikleriyle işlendiği deney grubunun, konunun geleneksel öğretim metoduyla işlendiği kontrol grubuna göre daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin kimya dersine karşı tutumlarında ise deney ve kontrol gruplarında anlamlı bir farklılığın oluşmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca hem deney grubunun son test ile kalıcılık puan ortalamaları arasında hem de kontrol grubunun son test ile kalıcılık puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rapid change experienced in almost every field today forces societies to adapt to this change. Societies aim to raise individuals who are suitable for these developments through educational programs implemented in educational institutions that provide formal and non-formal education. Nowadays, the inability to raise individuals at the targeted level with the traditional teaching method, misconceptions and the problem of permanence have pushed educators to various searches. Based on this quest, this study aimed to determine the effect of teaching based on Brain-Based Learning Principles on the academic achievement of 9th grade students on the subject of“Interactions Between Chemical Species”, the permanence of knowledge and their attitudes towards the chemistry course. In this study, quasi-experimental design with pretest-posttest control group, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the research consisted of a total of 31 students in a secondary school, 15 students in the experimental group and 16 students in the control group. In the study, data were collected with an achievement test on the subject of“Interactions Between Chemical Species”and an attitude survey towards the chemistry course. Data were analyzed using the SPSS 22 package program. The Shapiro-Wilk test was used to examine whether the data showed normal distribution. It was determined and interpreted that the data set did not show any significant deviation from the normal distribution. Therefore, T-Test and ANOVA were used in the analysis of the data. As a result of the analysis, it was determined that the experimental group, in which the subject of 'Interactions Between Chemical Species' was taught with brain-based learning activities, was more successful than the control group, in which the subject was taught with the traditional teaching method. It was determined that there was no significant difference in the attitudes of the students towards the chemistry course in the experimental and control groups. It was also observed that there was no statistically significant difference between the post-test and permanence score averages of the experimental group and between the post-test and permanence score averages of the control group.