Assessing the impact of utility value intervention on middle school students' science interest, utility value beliefs and career interest in science
Fayda değer müdahalesinin ortaokul öğrencilerinin fen bilimlerine yönelik ilgi, fayda değer inançları ve fen bilimleri kariyer ilgisi üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 909876
  2. Yazar: SİMGE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin fen bilimlerine olan kişisel ilgisi, fayda değeri inançları ve fen bilimlerine yönelik kariyer ilgisi üzerinde fayda değeri müdahalesinin etkisini incelemektedir. Yarı deneysel bir tasarım kullanılarak, 95 yedinci sınıf öğrencisi, hem müfredat odaklı eğitim hem de fayda değeri müdahalesi alan deney grubuna ve yalnızca müfredat odaklı eğitim alan kontrol grubuna ayrıldı. Öz-bildirim veri toplama araçları, ön test ve son test olarak öğrencilere uygulandı. Buna ek olarak, öğrencilerin fen bilimlerine olan kişisel ilgisi hakkında derinlemesine bilgi edinmek için açık uçlu sorular uygulandı. Sonuçlar, fayda değeri müdahalesinin, öğrencilerin fen bilimlerine olan kişisel ilgisini, fayda değeri inançlarını ve kariyer ilgisini etkilemediğini göstermiştir. Ancak, kontrol grubunda fen bilimlerine olan kişisel ilgi ve fayda değeri inancında zamanla önemli bir azalma olurken, deney grubunda önemli bir değişiklik olmamıştır. Fen bilimlerine yönelik kariyer ilgisi değişkeni açısından ise, hem kontrol hem de deney gruplarında zamanla bir değişiklik gözlenmemiştir. Öte yandan, nitel veriler hem kontrol hem de deney gruplarındaki öğrencilerin, etkinlikle zenginleştirilmiş fen bilimleri öğretiminin ilgilerini artırabileceğine inandıklarını gösterdi. Ayrıca, deney grubundaki öğrencilerin büyük bir kısmı, fen bilimleri ders içeriğini hayatlarıyla daha alakalı bularak bu durumun fen bilimlerine olan kişisel ilgilerini artırdığını ifade etti. Buna ek olarak, deney grubundaki çoğu öğrenci, kontrol grubuna kıyasla, artan ilgilerini özellikle müdahaleye bağladı. Öğrencilerin açıkça ifade edilen fayda değerleri açısından ise, deney ve kontrol grupları arasında deney grubunun lehine anlamlı bir fark olduğu sonucu ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of a utility value intervention on middle school students' personal interest in science, utility value beliefs, and career interest in science. Using a quasi-experimental design, 95 seventh-grade students were divided into experimental group, which received both curriculum-oriented instruction and a utility value intervention, and control group, which received only curriculum-oriented instruction. Self-report instruments were administered as pre-test and post-test. In addition, open-ended questions were administered to obtain in-depth information about students' personal interest in science. Results showed that the utility value intervention did not significantly impact students' personal interest, utility value beliefs, or career interest in science. However, there was a significant decrease in the personal interest and utility value belief in science over time in the control groups, while there was no significant change in the experimental groups. In terms of the career interest in science variable, no change was observed in both groups over time. On the other hand, qualitative data suggested that both control and experimental groups students believed that activity-enriched science instruction could boost their interest. However, a greater number of students in the experimental groups found the content more relevant to their lives, which heightened their personal interest in science. Additionally, a larger number of students in the experimental groups attributed their increased interest specifically to the intervention, compared to those in the control groups. Concerning students articulated utility values, results revealed a significant difference between the experimental and control groups, favoring the experimental groups.