Ölüme hayata ve hastalığa ilişkin kuşakların anlam üretimi
Generational meaning production regarding death, life and illness
- Tez No: 909903
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu doktora tezi ölüm, hayat ve hastalık kavramlarının bireyler tarafından nasıl anlamlandırıldığına odaklanmaktadır. Ölüm, hayat ve hastalık, insanın her daim üzerine düşündüğü, anlamını sorguladığı ve farklı kültürel, coğrafi ve tarihsel bağlamlarda çeşitli biçimlerde yanıt aradığı meselelerdir. Bu kavramlar, kültürden kültüre, toplumdan topluma ve hatta aynı toplum içinde kuşaklar arasında farklı şekillerde inşa edilmektedir. Bu çerçevede tezde, ölümün, hayatın ve hastalığın sosyolojisini sistematize ederek kuşaklar özelinde analiz etmek amaçlanmaktadır. Kuşakların ölüm fenomeni etrafında toplumsal dünyayı nasıl algıladıkları, deneyimledikleri, yorumladıkları ve ürettiklerini ortaya çıkarmak amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Tezin katılımcıları Z, Y, X ve Baby Boomer olmak üzere her bir kuşakta yer alan toplamda 32 katılımcıdan oluşmuştur. Veri toplama sürecinde ölüme ve hastalığa ilişkin deneyimi olan bireylerle çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, kuşakların ölüm, hayat ve hastalıklara yönelik anlamlandırmalarında hem değişmeyen sabitler hem de zamanla dönüşen dinamikler olduğunu ortaya koymaktadır. Değişmeyen sabitler insan doğasına dair evrensel deneyimleri yansıtırken, değişen unsurlar toplumsal, ekonomik ve teknolojik dönüşümlerin kuşaklar üzerindeki etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on how individuals make sense of the concepts of death, life and illness. Death, life and illness are issues that human beings have always thought about, questioned their meaning and sought answers to in various ways in different cultural, geographical and historical contexts. These concepts are constructed differently from culture to culture, from society to society and even between generations within the same society. In this framework, the thesis aims to systematize and analyze the sociology of death, life and illness in terms of generations. Qualitative research method was used to reveal how generations perceive, experience, interpret and produce the social world around the phenomenon of death. The participants of the thesis consisted of a total of 32 participants from each generation, including Z, Y, X and Baby Boomers. During the data collection process, studies were conducted with individuals who had experience with death and illness. The results of the research reveal that there are both unchanging constants and dynamics that transform over time in the generations' interpretations of death, life and illness. While unchanging constants reflect universal experiences of human nature, changing elements show the impact of social, economic and technological transformations on generations.