Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde ölüm anksiyetesinin psikososyal uyum üzerine etkisi
The Effect Of Death Anxiety On Psychosocial Adjustment In Individual With Chronic Obstructive Pulmonary Disease
- Tez No: 473990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde ölüm anksiyetesinin psikososyal uyum üzerine etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 1 Ocak- 20 Nisan 2016 tarihleri arasında bir kamu hastanesinin göğüs hastalıkları servisinde yatarak ve ayaktan tedavi alan 150 hasta ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ) ve Hastalığa Psikososyal Uyum Öz-Bildirim Ölçeği (PAIS-SR) kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Hastaların ÖKÖ puan ortalaması 6.96±3.45, PAIS-SR toplam puan ortalaması 67.54±14.96 olarak bulunmuştur. Hastaların PAIS-SR alt ölçeklerinden en fazla etkilenenler: en yüksek ortalama ile Mesleki Çevreyi (13.62±2.62) sırasıyla Sosyal Çevre (12.81±4.07) ve Seksüel İlişkiler (10.22±3.55) ile ilgili alanlar takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a descriptive manner in order to determine the effect of death anxiety on psychosocial adjustment in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). The study was carried out on 150 inpatients and outpatients who were being treated at the thoracic diseases department of a state hospital during January 1– April 20, 2016. Personal Information Form, Death Anxiety Scale (DAS) and Psychosocial Adjustment to Illness Scale-Self Report (PAIS-SR) were used for data acquisition. The data were analyzed via IBM SPSS 22 software. The DAS mean score of the patients was determined as 6.96±3.45, PAIS-SR total mean score was determined as 67.54±14.96. The areas that were affected the most from among the sub-dimensions of the PAIS-SR scale were Professional Environment (13.62±2.62), Social Environment (12.81±4.07), Sexual Relations (10.22±3.55) areas respectively.