Molla Sadullah el-Fetlevî ve et-Tibyân fî Tasrîfi Kelimâti'l-Kur'an adlı eseri
Mullah Sadullah al-Fatlawi and his work of et-Tibyân fî Tasrîfi Kalimâti'l-Qurân
  1. Tez No: 909907
  2. Yazar: MAHFUZ ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, hala hayatta olan ve Diyarbakır'da ikamet eden Molla Sadullah'ın hayatı ve 'et-Tibyân fî Tasrîfi Kelimâti'l-Kur'ân adlı eserini ele almaktadır. Molla Sadullah, bu eserinde Kur'ân'ı Kerîm'de geçen bazı kelimelerin aslını, sarf açısından geçirdikleri değişiklikleri, kelimelerin anlamlarını, kıraat farklılıklarını izah etmektedir. Söz konusu eseri, Kur'ân'da geçen bazı kavramların köklerini ve bu köklerin uğradığı i'lâl, idgâm ve kalb gibi sarfla ilgili kuralların izahı ve buna bağlı olarak da onlarda meydana gelen değişikliklerin ortaya konulması açısından çok önemli bir çalışmadır. Kur'ân'da geçen ve mevzu bahsi olan kelimelerin uğradığı değişimleri sarf ilmi açısından izah etmekle kalmayan müellif, söz konusu kelimelerin geldikleri farklı manaları da bazen ayrıntılı bir şekilde ele alarak ilim talebeleri ve onları yetiştiren hocaların istifadesine sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the work of Mullah Sadullah, who is still alive and residing in Diyarbakır, called 'et-Tibyân fî Tasrîfi Kelimâti'l-Qur'an'. This book explains the originals of some of the words in the Qur'an surahs, the stages they went through in terms of consumption, the meanings of the words, and the differences in recitation. It is a very important study for students in terms of explaining the roots of the concepts of the Qur'an and how these roots change with i'lâl and iqlâb. Not only does the author show the change that the words of the Qur'an have undergone, but also explains the different meanings of the words, sometimes in detail, and presents them to the benefit of the students of science and the teachers who train the students.