Oral liken planus patogenezinde mast hücresi ve adezyon moleküllerinin rolü ve önemi
The Role and importance of mast cell and adhesion molecules in pathogenesis of oral lichen planus
  1. Tez No: 90992
  2. Yazar: FEZA LİMAN (ANIL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN OYGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Patoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
-54- OZET Günümüzde, oral liken planusun immün aracılı mekanizmalarla geliştiği kabul edilmektedir. Son yıllarda, immün aracılı reaksiyonlarda mast hücrelerinin önemli yönlendirici rolünden söz eden araştırmalar ortaya konmuştur. Bu hücrelerin immün sistem hücrelerinin bölgeye gelmesinde rol oynayan adezyon moleküllerini aktive eden stokinler salarak fonksiyon gördükleri düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı bu görüşten kaynak almaktadır. Ve oral liken planus (OLP) patogenezinde mast hücresi ve adezyon moleküllerinin rolünü araştırmaktır. Çalışmaya Patoloji A.B.D. blok arşivinde bulunan 40 oral liken planus (OLP), 20 dermal liken planus (DLP) ve 12 non-spesifik inflamatuar fibröz hiperplazi (NSIFH) dahil edilmiştir. Tüm parafin kesitler mast hücre boyası (Unno) ile ve immün histokimyasal olarak ICAM-1 ve VCAM-1 için avidin-biyotin-peroksidaz yöntemi ile boyandı. Değerlendirme subepitel ve submukozal bölgede vasküler (mast hücresi için perivasküler) ve hücresel (mast hücresi için dağınık) olarak 5'li (grade) derecelendirme sistemi ile yapıldı. Mast hücresi yoğunluğu lokalizasyon ve lezyon farkı olmaksızın, yakın bulgulandı. Buna karşılık ICAM-1 ve VCAM-1.55- ekspresyonu arasında farklar izlendi. Bu da mast hücresinin likenoid infiltrattaki rolünün özgün olmadığı yanı sıra başka indükleyici faktörlerin bulunabileceğini düşündürdü. ICAM-1 ve VCAM-1 hücresel ekspresyonda farklılık göstermezken vasküler ekspresyonda ICAM-1 VCAM-1 'den daha yüksek bulgulandı. Bu bulgular ICAM-1 ve VCAM-1 'in belirli bir lezyonun patogenezinde farklı hücresel ve vasküler ekspresyon paternleri ile rol aldıklarını düşündürdü. Vasküler ICAM-1 ekspresyonu en yüksek oranda OLP'da izlendi. Bu nedenle, OLP patogenezinde ICAM-1'in endoteldeki ekspresyonun rol oynadığı düşünüldü. Hücresel ekspresyon oranlarına bakarak antijen sunan hücre(APC)-lenfosit etkileşiminde benzer davrandıklarını söyleyebileceğimiz ICAM-1 ve VCAM-1 vasküler endotelde farklı donanımlar gösterdi. Normalde zayıf eksprese olan VCAM-1'in likenoid lezyonların submukozasında NSİFH'deki kadar veya daha yüksek eksprese olması VCAM-1'in bu lezyonlardaki lökosit akümülasyonu ve stabilizasyonunda özgün bir rolü olduğunu düşündürdü. Yüksek grade'li ekspresyon sonraları değerlendirildiğinde, toplam ekspresyondaki sonuçlarla uyumlu bulgulandı. Bu da dansitenin de fonksiyonla ilintili olarak değişebildiğini ve adezyon moleküllerinin rolünü değerlendirirken sayısal saptamanın yanı sıra dansitenin de gözönünde tutulması gerektiğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
56- SUMMARY Today, it has been accepted that oral lichen planus has emerged by means of the cell mediated immunity. Recently, some researches have claimed that, in the cell mediated immunity, mast cells have played a directive role. It has been though that those cells are functioning by releasing cytokins which activate the adhesion molecules which play a role in the emigration of those immune system cells to the area. Therefore, the aim of this study is to research the role of the mast cells and adhesion molecules in the OLP pathogenesis. In the study, 40 oral lichen planus (OLP), 20 dermal lichen planus (DLP) and 12 non specific inflammatuar fibros hiperplasi (NSIFH) existing the archivel materials of the Pathology Department have been testhed. All formalin fixed, paraffin embedded sections have stained by the mast cell stain, Unno, and by using the technic of immunohistochemical staining with the avidin-biotin-peroxidase method for ICAM-1 and VCAM-1. The assessment has been done by the five- point grading system by examining the vascular (perivascular for the mast cell) and cellular (scattered for the mast cell) structures of the subepithelial and submucosal areas. The intensity of the mast cells were similar in three lesional groups and in both location (subepithelial and submucosal). On the other hand, the ICAM-1 and VCAM-1 expression showed differences between the groups. These findings suggested us that the role of the mast cell in-57- the lichenoid infiltrate was not unique and there might be some other inductive factors. While ICAM-1 and VCAM-1 did not show difference on the cellular expression, ICAM-1 was identified higher than VCAM-1 on the vascular expression. These results made us think that ICAM-1 and VCAM-1 have played a role through the different cellular and vascular expression patterns in the pathogenesis of a defined lesion. The vascular expression of ICAM-1 was found the highest in the OLP. It has been thought that the endothelial expression of ICAM-1 has also played a role in the OLP pathogenesis. While considering the rates of the cellular expression, ICAM-1 and VCAM-1, which act smilar in the interaction of antigen presenting cell (APC) -leukocyte, have showed different features in the vascular endothelial lining. It has been found that VCAM-1, which is weakly expressed in general, has been expressed as much as in NSIFH or more in the submocosa of the lichenoid lesion. Thus it has been thought that VCAM-1 played a role in the leukocyte acumilation and stabilization. The results of the high grade expression and total expression have been found similar. As a conclusion, it has been decided that besides the numerical identification of the expressed antigens, in the function and the effect of the adhesion molecules, density should be considered.