Oral liken planus hastalarında MCP 1, CCR 2 kemokin reseptörlerinin etkinliğinin incelenmesi
Investigating the efficiency of MCP 1, CCR 2 gene chemokine receptors in oral lichen planus patients
  1. Tez No: 303195
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÜNÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Liken planus (LP) immun-aracılı patogeneze sahip kronik inflamatuar bir hastalıktır. LP'de deri tutulumunun yanında, mukoza, saçlı deri ve tırnak tutulumları da görülebilmektedir. Hastalık deri ve mukozaları aynı anda etkileyebildiği gibi, sadece deri veya sadece mukoza tutulumu ile seyredebilir. Oral mukoza lezyonları geliştiğinde oral liken planus (OLP) olarak adlandırılır. OLP en sık görülen non-infeksiyoz inflamatuar ağız mukozası hastalığıdır. OLP lezyonları sıklıkla karakteristik klinik bulgulara ve dağılıma sahiptirler. Başlıca tipleri plak, retiküler, papüler, büllöz, atrofik, hipertrofik, eroziv, ülseratif olarak sınıflanabilir.OLP' nin etiyolojisi net olarak bilinmemektedir ancak patogenezinde hücresel immunolojik mekanizmaların rol oynadığı gösterilmiştir.Kemokinler; inflamasyonun önemli göstergelerinden olup enfeksiyon, doku hasarı, allerji, malign tümör patofizyolojisi, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabetle ilişkisi olduğu ileri sürülen geniş polipeptid ailesinden oluşmaktadır. Aynı zamanda kemokinlerin, homeostatik sirkülasyondaki lökositlerin dokulara yönelimlerinde de görev aldıkları kabul edilmektedir. İnflamasyon boyunca kemokinlerin sekresyonunda dramatik bir şekilde artış gözlenmektedir. inflamasyonda birçok dokuda (deri, beyin, eklem, menings, akciğer, kan damarları, böbrek ve gastrointestinal sistem) kemokinlerin varlığı tespit edilmiştir.Yaptığımız çalışmada inflamatuar bir hastalık olan OLP'de MCP-1 CCR2 gen kemokin reseptörlerinin etkinliğini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Lichen planus (LP) is a chronic inflammatory disease with immune-mediated pathogenesis. Lichen planus affects mucous membrane, scalp and nail as well as skin. The disease can affect the skin and mucous membranes at the same time, as the skin or mucous membrane involvement can be seen. When the oral mucosal lesions develop the diseas called oral lichen planus (OLP). OLP is the most common non-infectious inflammatory disease of the oral mucosa. OLP lesions usually have characteristic clinical findings. The main types are classified as plaque, reticular, papillar, bulloz, atrophic, hipertrophic, erosive and ulcerative. The aetiology is not clearly known, but is shown to play a role in the pathogenesis of cellular immunological mechanisms.Chemokines are thought to play a crucial role in inflammatory diseases. Chemokines are known to mediate the migration of specific leukocyte subsets to an area of inflammation. Oral lichen planus is a chronic inflammatory mucosal disease and is detectedin between 0.5%-2.2% of the population. WHO has defined OLP as a potentiallyprecancerous disorder, representing a generalized state associated with a significantlyincreased risk of cancer.In our study we investigated the effectiveness of MCP-1 CCR2 gene chemokine receptors on OLP patients.