Hapishanelerin tarihsel gelişimi
Historical development of prisons
  1. Tez No: 909922
  2. Yazar: ABDULLAH YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünya'nın oluşumundan itibaren ''değişmeyen tek şey değişimdir'' sözüne paralel olarak insanoğlu sürekli bir ilerleme halinde olmuştur. İnsanlık tarihi bir bütün olarak incelendiğinde karşımıza tezatlıkların dünyaya yön verdiği neredeyse her konuda ayrı bir tezatlığın ortaya çıktığı görülmektedir. Soğuğun karşısında sıcak, yükseğin karşısında alçak olduğu gibi genel iyilik halinin karşısında da kötülük bulunmaktadır. Suçun doğuş, çıkış noktası da tam olarak burada başlar. Toplumun genelini rahatsız eden, mutsuzluk hali yaratan kötülüğün işlenmesine bir tanım getirilme ihtiyacı duyulmuştur. Suç bu tanımlamaları kapsayan klasik deyişle kötülük etme halidir denilebilir. Fiziksel var oluşunun yanı sıra manevi-ruhsal anlamda da bir tatmin arayan insanoğlu mutlak iyiyi hep araya gelmiştir. Beslenme, barınma tarzındaki fiziki ihtiyaçlarını bir şekilde karşılayabilen insanoğlu manevi anlamda bir doygunluk-tatmin duygusu istemeyi kendine rol edinmiştir Suçun var oluş hikayesi değerlendirildikten sonra cezalandırmanın doğuşu ele alınacaktır. Yine klasik bir bakışla kötülük edenin cezalandırılması toplumu huzurlu kılacağı düşünülmektedir. Dinsel anlamda ise kötülük yapan günahkardır ve günahlarından ancak ibadet yoluyla arınabilmektedir. Bu çalışmamızda suçun cezalandırma serüveni ele alınacak ve devamında gelişen hapishane mekaniği irdelenecektir. Hapsetme fikrinin ortaya çıkışı, ilk uygulandığı medeniyet ve coğrafya anlatılmaya çalışılacaktır. Daha sonrasında ise Türkiye özelinde hapishane olgusu, ihtiyacı, gelişimi, sistemleri ve türleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the formation of the world, humankind has been in a constant state of progress, in parallel with the saying“the only constant is change”. When human history is examined as a whole, we see that a different contradiction emerges in almost every issue where contradictions shape the world. Just as there is hot versus cold, low versus high, there is also evil versus general goodness. The birth and starting point of crime begins exactly here. There was a need to define the evil that disturbs the society in general and creates unhappiness. In the classical words that encompass these definitions, it can be said that crime is a state of doing evil. Human beings, seeking spiritual satisfaction as well as physical existence, have always sought absolute good. Human beings, who can somehow meet their physical needs such as nutrition and shelter, have taken it upon themselves to want a feeling of spiritual satisfaction. After the story of the existence of the crime is evaluated, the emergence of punishment will be discussed. Again, from a classical perspective, it is thought that punishing those who do evil will make society peaceful. In the religious sense, the one who does evil is a sinner and can only be purified from his sins through worship. In this study, the punishment adventure of crime will be discussed and subsequently the developing prison mechanics will be examined. The emergence of the idea of imprisonment, the civilization and geography where it was first applied will be explained. Afterwards, the prison phenomenon, its need, development, systems and types in Turkey will be discussed.