Core egzersizinin engelli bireyler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of core exercise on disabled individuals
- Tez No: 909937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Core Egzersizinin Engelli Bireyler Üzerindeki Etkilerinin İncelenmesi Bu araştırma, core egzersizlerin 12-18 yaş aralığındaki engelli bireylerin vücut farkındalığı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Osmaniye'deki belirli bir özel rehabilitasyon merkezinden seçilen 15 engelli bireyden oluşmaktadır. Araştırma, ön test-son test deneysel desenli bir planlama ile yürütülmüştür. Katılımcılara kişisel bilgi formu ile birlikte Vücut Farkındalığı Anketi yüz yüze ve gönüllülük esasına göre uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, core egzersiz programının katılımcıların vücut farkındalığını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Eşleştirilmiş örnekler t-testi ve bağımlı örneklerde t testi sonuçları, egzersiz programının katılımcıların vücut farkındalığını artırmada istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu doğrulamıştır. Cohen's d ve Hedges' düzeltmesi etki büyüklükleri, elde edilen farkın klinik olarak anlamlı olduğunu ve core egzersiz programının katılımcıların vücut farkındalığını artırmada orta ila büyük bir etki büyüklüğüne sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Investıgatıon Of The Effects Of Core Exercıse On Dısabled Indıvıduals This study was conducted to examine the effects of core exercises on body awareness of disabled individuals between the ages of 12-18. The participants of the study consisted of 15 disabled individuals selected from a specific private rehabilitation center in Osmaniye. The study was conducted with a pre-test-post-test experimental design. The Body Awareness Questionnaire was applied to the participants face-to-face and on a voluntary basis along with a personal information form. The findings show that the core exercise program significantly increased the body awareness of the participants. The results of the paired samples t-test and dependent samples t-test confirmed that the exercise program had a statistically significant effect on increasing the body awareness of the participants. Cohen's d and Hedges' correction effect sizes show that the difference obtained is clinically significant and that the core exercise program has a medium to large effect size in increasing the body awareness of the participants.