Akciğer kanser tiplerinin ışık mikroskopik, immünohistokimyasal ve elektron mikroskopik olarak değerlendirilmesi
Light microscopic, immunohistochemical and electron microscopic evaluation of the lung cancer types
  1. Tez No: 90994
  2. Yazar: EBRU DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KEMAL KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Akciğer kanseri erkeklerde ölüme neden olan organ kanserleri arasında en sık görülenidir. Son yıllarda sigara kullanımının artmasına bağlı olarak, kadınlarda da ölüme neden olan organ kanserleri sıralamasında ilk sıraya yerleşmiştir. En sık 40-70 yaşlan arasında görülür ve 6-7. dekatlarda pik yapar. Akciğerde en sık ( %90-95 ) olarak bronkojenik karsinoma görülür. Daha az sıklıkla ( % 5 )bronkojenik karsinoid ve diğer neoplazmlar ( % 2-5 ) görülür. Yapılan çalışmalar akciğer tiimörlerjfljn tekbir kök hücreden çıktığı, bir veya daha çok hücre tipine diferansiasyon gösterdiği ve heterojen bir yapıya sahip olduğu düşüncesini desteklemektedir. Bu nedenle akciğer tümörlerinin klasifikasyonunda, özellikle küçük biyopsi spesmenlerinde zaman zaman güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda immünohistokimya ve elektron mikroskopu, ışık mikroskopik tanıya yardımcı ve destekleyici yöntemlerdir. Çalışmamızda 1992-1999 yılları arasında akciğer karsinomu tanısı konan 78 hastanın akciğer rezeksiyon materyaline ait kesitler tekrar incelendi ve 1998 WHO/IASLC'ye göre klasifiye edildi. Olgularımızın yaşları 22-74 arasında olup yaş ortalamaları 56.9 ± 10.6 idi. 73'ü (%93.6) erkek, 5'i (% 6.4) kadındı. Bu 78 rezeksiyon materyalinden 42 tanesinin rezeksiyon öncesi bronkoskopik biyopsi materyali arşivimizde bulundu. Bunlardan 25 tanesi tanı vermeye yeterli nitelikteydi. Bu 25 bronkoskopik biyopsiden 1 tanesi rezeksiyon materyalinden farklı tanıya sahipti. 78 adet rezeksiyon materyalinin tümörü temsil eden bir kesitine çeşitli immünohistokimyasal belirleyiciler uygulandı. Sitokeratin, epitelyal membran antijen, karsinoembriyonik antijen, küçük hücreli olmayan karsinomlarda, kromogranin küçük hücreli karsinomlarda daha yüksek oranda boyanma gösterdi. Yüksek moleküler ağırlıklı keratin sadece skuamöz hücreli karsinomlarda boyandı. Tümör histolojik tipleri, düşük molekül ağırlıklı keratin, sinaptofizin, nöron spesifik enolaz ve S- 100 antijeni ile boyanmada anlamlı bir farklılık göstermedi. Karsinoembriyonik antijen, adenokarsinomlarda skuamöz hücreli karsinomlara göre daha fazla oranda difrüz boyanma gösterdi. 7478 olgudan 23 tanesine elektron mikroskopik çalışma uygulandı. Bunlardan sadece 1 olguda ultrastrüktürel olarak tanı değişikliği yapıldı. Çalışmamız akciğer tümörlerinin teşhisi ve klasiflkasyonu için ışık mikroskopu, immünohistokimya ve elektron mikroskopunun birbirini tamamlayıcı metodlar olduğunu, ancak ışık mikroskopu gibi basit ve pratik yöntemlerle de birçok olguda doğru tanıya ulaşıldığım ortaya koymuştur. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lung carcinoma is the most frequent couse of organ cancer death in males. İn racent years, due to the increase in smoking, it took the first place among the organ cancers which couse death. Lung carcinoma is mostly seen between the ages 40-70 and peak is in the 6th and I01 decades. Broncogenic carcinoma is the most frequent lung cancer (90-95 %). İt is followed by broncogenic carcinoid (5%) and the other neoplasms(2-5 %). - Studies^upport4he idea that lungjumors^giginate from a single stem cell differentiate to one or more cell type and that they have heterogenous structure. Bcause of these reasons it is sometimes diffucult to classify lung tumors especialy in small biopsies. Immunohistochemistry and electron microscopy are helpful and supportive methods in light microscopic diagnosis. In our study, 78 lung resection materials of the patients, who had lung carcinoma diagnosis between the years 1992-1999, were reinvestigated end they were classified according to 1998 WHO/IASLC. The ages of our cases between 22-74 and the mean age 56.9±10.6. Seventy-three of them (93.6%) were male, 5 of them (6.4%)were femeale. The broncoscopic biopsies of resection materials were found in our archive. Twenty-five of these were available for diagnosis. Only one of the 25 bronchoscopic biopsies had a different diagnosis in resection material. Various immunohistochemical markers were applied to one block per case. Cytokeratin, epithelial membrane antigen, carcinoembryonic antigen were stained densely positive in non-small cell carcinomas; and cromogranin was stained densely positive only in squamous cell carcinomas. Low moleculer weight keratin, synaptophysin, neuron specific enolase and S-100 expression had no significant differences among the tumor histological types. Carcinoembryonic antigen was more diffusely stained in adenocarcinomas than squamous cell carcinomas. Electronmicroscopic study was performed for 23 of 78 cases. In only one case the diagnosis was changed ultrastructurally. 76Our study has shown that light microscopy, immunohistochemistry and electron microscopy are three complementary methods; however, simple and practical methods such as light microscopy are also sufficent for correct diagnosis. 77