Sıçanda ince barsak rezeksiyonu sonrası enterogastrik fren mekanizmasının düzenlenmesinde ekstrinsik afferent sinirlerinin rolü
  1. Tez No: 90995
  2. Yazar: TUĞBA TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET intraluminal lipidin sağlam sıçanlann ince barsağında mide boşalmasını inhibe ettiği ve proksimal ince barsakta bu inhibisyonda kapsaisine hassas afferent sinirlerin rolü olduğu bilinmektedir. Segmenter ince barsak rezeksiyonu yapılmış sıçanlarda intestinal geçiş hızının yavaşladığı gösterilmiştir. Bu çalışmada sağlam sıçanlarda distal ince barsağa ve kolona yapılan lipid perfüzyonunun, segmenter ince barsak rezeksiyonu yapılmış sıçanlarda ise kalan barsak segmentlerinin katı gıdanın mide boşalma hızı üzerinde yaptığı değişiklikler ve bu değişikliklerde kapsaisine hassas afferent sinirlerin rolünün araştırılması planlanmıştır. Bu amaçla ileum ve kolonuna intraluminal kanüller yerleştirilmiş olan sağlam sıçanlara lipid perfüzyonu (Lipovenoes %20, 2 ml/saat, toplam 2000 mg), bir diğer grup sıçana ise segmenter jejunum veya ileum rezeksiyonu yapılmış ve ardından katı gıdanın mide boşalma hızına bakılmıştır. Aynı işlemler intraluminal kapsaisin (6 mg/sıçan) uygulaması ile afferent sinir denervasyonu yapılan sıçanlarda tekrar edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that lipid in the lumen of the small intestine inhibits gastric emptying and this inhibition is partly mediated by small intestinal afferent neurons in the proximal small intestine of rats. It has also been shown that intestinal resection resulted in a slowing of intestinal transit time. To study whether afferent neurons of distal small intestine and colon contribute to this inhibition, the sensory neurotoxin capsaicin was applied via intraluminal cannula into the ileum or cecum of intact rats and into the remaining distal segments of bowel in the rats that were undergone jejunal or ileal resection.